Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan bomba iddia! 'dan darbeci Hafter'e büyük destek

ABD gazetesi 'ın Avrupalı ve Libyalı yetkililere dayandırdığı mahreçli haberine göre, , Hafter’in geçen hafta 'nın en büyük petrol sahasını ele geçirmesine yardım amacıyla paralı asker gönderdi.

Giriş Tarihi: 30.6.2020 01:08 ABONE OL
Wall Street Journal'dan bomba iddia! Rusya'dan darbeci Hafter'e büyük destek

Haberde, Suriye'deki bir hava üssü ile Libya arasında son haftalarda düzenli olarak Rus kargo uçaklarının gidip geldiği belirtilirken, ABD'li yetkililere göre bunların asker ve silah taşıdığı kaydedildi.

Rusya'nın mayıs ve haziranda Libya'ya Mig-29 savaş uçakları ile gelişmiş radar sistemleri sevk ettiği iddiası da haberde yer aldı.

Haberde görüşlerine yer verilen ABD'nin Afrika Kuvvetleri Harekat Başkanı General Bradford Gering, bu uçakların uluslararası hukuka sadık kalmayacak deneyimsiz pilotlarca kullanılabileceği uyarısında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığının konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındığı belirtilen haberde, bu ülkenin daha önce özel askeri şirketlerin Rus hükümetini temsil etmediğini vurguladığı hatırlatıldı.

HAFTER'E 100 TON BANKNOT

Wall Street Journal ayrıca, Rusya'nın nisanda Hafter'e, kendisinin bastığı 100 tonu bulan Libya banknotu gönderdiği de iddia edildi. Gazete bu iddiayı Rus gümrük kayıtlarına dayandırdı.

Habere göre Rusya, Trablus'u almakta başarısız olan isyancı generale bir alternatif bulma arayışını da sürdürüyor. Rusya'nın temasta olduğu alternatifler arasında Tobruk'taki Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih ile Birleşmiş Milletlerce (BM) tanınan Libya hükümetindeki bazı kıdemli isimler de yer alıyor.

Haberde, Rusya'nın açık ve örtülü desteğini alan Hafter'in lehindeki dalganın, Türkiye'nin askeri danışmanlar ve insansız hava araçlarıyla Libya'ya, BM destekli hükümete destek için girmesiyle tersine döndüğü vurgulandı.

Libya Ordusu: Hafter yenildi, paralı askerlerle savaşıyoruz Libya’da Hafter’in gizlemeye çalıştığı bir toplu mezar daha bulundu Libya'da Hafter yanlısı kabileler petrol vanalarını açıyor The Independent: Fransa, Libya konusunda Türkiye'yi suçlayarak komik duruma düşüyor

ARKADAŞINA GÖNDER
Wall Street Journal'dan bomba iddia! Rusya'dan darbeci Hafter'e büyük destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA