Patatese Stok Darbesi

Giriş Tarihi: 23.3.2015 13:18 Güncelleme Tarihi: 23.3.2015 13:21
Patatese Stok Darbesi
Dar gelirlilerin sofralardaki vazgeçilmezi patates fiyatları aldı başını gidiyor. Üretiminde düşüş yaşanan patateste, bir de stok yapan tüccarlar ortaya çıkınca fiyatlar raflarda ve tezgahta 3,5-4 lirayı buldu. Patates fiyatındaki artıştan yararlanmak isteyen bazı tüccarlar da ürünleri stoklarda bekletiyor.
Patateste geçen sene yaşanan rekor fiyat artışı sebebiyle 2014’te depolar tamamen doldu, ancak patatesin kilosu 4 liraya dayandı.
Geçen ay pazar ve marketlerde 2 liradan satılan patates şubat ayında tırmanışa geçti ve 4 liraya kadar yükseldi. Pazarda iriliğine göre 3 kilosu 10 liraya kadar yükselen patatesin ateşinin hasat döneminin başlamasıyla birlikte düşmesi bekleniyor.
Sofraların olmazsa olmazı patates fiyatları, son günlerde hızla artarak 3-4 TL’ye ulaştı, bir çok ürünü geride bıraktı. Üretim alanlarındaki darlık sebebiyle patates fiyatları aşırı zamlandı.
Pazaryeri esnafı ise patatesteki artışın tüccarlardan kaynaklandığını söyleyerek, “Geçen yılki fiyatlarla hemen hemen aynı durumda. Üretimin azlığı, gübre fiyatları ve işçilik fiyatlarından dolayı fiyatlar biraz daha yukarı çıkıyor.Şu anda zaten tüccarın eline geçti patates. Depolarda çok fazla ürün olmadığı için fiyatların artması da tüccardan kaynaklanıyor.”dedi.
Pazarcılar, “Üretimin eksikliği müşteriye de yansıyor” derken, fiyatı 4 liraya da dayansa da her ailenin sofrasında mutlaka bulunan patates alırken , yemeklerde Bolu, kızartmalarda Afyon ürününü tercih etmeleri konusunda tavsiyede bulunuyorlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Patatese Stok Darbesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN