li Engelli Çocuklar AT Biniyor

Giriş Tarihi: 28.3.2015 10:18 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Belediyesi ve BEYZAY Derneği tarafından hayata geçirilen Geleceğe Dört Nala Projesi ile Düzce’deki engelli çocuklar hayvan sevgisiyle engelleri aşacak. Proje kapsamında Düzce’de özel bir eğitim kurumunda eğitim gören engelli öğrenciler at bindi. At üzerinde keyifli saatler geçiren çocukların yanı sıra korkan çocukları da atların seyisleri sakinleştirmeye çalıştı.
Düzce’de engelli öğrencilerin hayata bağlanmalarını sağlamak amacıyla Türkiye’ye örnek olacak proje hayata geçirildi. Geleceğe Dört Nala Proje kapsamında engelli öğrenciler ata bindi. Düzce Belediyesi öncülüğünde başlayan projede Yeşil Düzce Özel Eğitim Okulu’nda eğitim gören engelli öğrenciler at bindi. Heyecanlı saatler yaşayan öğrencilerin mutlulukları gözlerine yansırken bazı öğrenciler korkularını gizleyemedi. At üzerinde mutlu görünen öğrencilere atların seyisleri de eşlik etti. Engelli öğrencileri düşmemeleri için tutan seyisler ve öğretmenler korkan çocukları da sakinleştirdi.30 engelli çocuğa at terapisi uygulanmasını içeren projede hafta içi engelli çocukların bir saat ata binmesi ve at binmeyi öğrenmesi şeklinde olacak.
DÜZCE’DE ENGELLİ EĞİTİMİNDE İLK OLUYOR
Proje hakkında bilgi veren Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, engelli öğrencileri at binmeyi öğrenerek terapi göreceğini projenin başarılı olması halinde Türkiye’nin bütün illerinde uygulanacağını söyledi. Mehmet Keleş; çok önemli, çok güzel bir projenin ilk başlangıcını gerçekleştirdiklerini belirterek "Daha önce 400 kişinin katılımıyla projenin lansmanını gerçekleştirmiştik. Bugün de deyim yerindeyse at bin komutuyla projeyi hayata geçirdik. Binef At Çiftliği’nde Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte sivil toplum kuruluşlarımızdan Beyazay Derneği ve Düzce Belediyesi işbirliğinde fiziksel engelli çocuklarımıza hipoterapi dediğimiz at biniciliği ile ilgili bir tedavi yöntemini Düzce’de planladık ve uygulamaya başladık. İnşallah 3 ay süre içerisinde her gün 6 çocuğumuz at çiftliğinde özel yetiştirmiş atlar vasıtasıyla fiziksel rehabilitasyon alacaklar. Bu çok uygulanan bir yöntem değil. Biz ilk kez Düzce Belediyesi olarak böyle bir yöntemi uygulamaya sokmuş oluyoruz" dedi. Türkiye genelinde engelli çok çocuğumuz olduğunu anlatan Keleş, sözlerini şöyle tamamladı: "Hastalığa, engele maruz kalmış fiziksel engelli olan, otistik olan hastaların tedavisinde bu yöntem sonuç raporları ortaya çıktığında başarılı olunmuşsa Türkiye genelinde bütün rehabilitasyon merkezlerinde bu tedavi yöntemi uygulayacak. Biz bunu başlatmış olduk. Güzel bir çalışma olduğunu düşünüyorum.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Düzceli Engelli Çocuklar AT Biniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN