Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beyazay Derneği "Birlikte Daha Aktif" Projesi Startını Verdi

Giriş Tarihi: 4.4.2015 12:58 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Türkiye Beyazay Derneği tarafından Akçakoca’da, Birlikte Daha Aktif Projesi kapsamında, Akçakoca öğretmenevi önünden başlayıp merkez cami önüne kadar engelli-engelsiz her birey aynı anda yürüyüş gerçekleştirildi.
Akçakoca Öğretmenevi önünde başlayan programa, Akçakoca Kaymakamı Aykut Pekmez, Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, İl Jandarma Komutanı Ramazan Akça, Baro Başkanı Ali Dilber, Beyazay Derneği Genel Başkanı AK Parti eski Milletvekili Lokman Ayva, 60 kadar Engelli ve Akçakoca Engelliler Derneği Yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Akçakoca Öğretmenevi önünden başlayan yürüyüş ve spor programı 1 kilometre yürüyüşün ardından Merkez Cami önünde hazırlanan basketbol potasına top atılmasıyla sonuçlandı. Çok sayıda engelli kol kola yürüyerek ilginç görüntüler oluştururken, engelli ve engelsiz vatandaşlar birlikte basketbol oynayarak kaynaştılar.
Program sonunda İHA’ya değerlendirmelerde bulunan Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, "İnsanların birbirlerini en iyi tanıma ve tanıtma yolu faydalı bir etkinliği birlikte yapmalarından geçtiğini, bu etkinlik toplumun her kesimini kaynaştırıcı etkiye sahip olan spordur" dedi.
Lokman Ayva, "Beyazay, bu alanda engellilerin hayata daha sıkı tutunabilmeleri için harekete geçti Aşmak İçin Hareket et Projesini başlattı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleşen bu proje sayesinde Engelli ve Engelsiz her birey aynı anda spor yapacak. Engeller Hep Birlikte spor ile aşılacak" diye konuştu.
Proje fikrinin bir araştırma sonucu ortaya çıktığını belirten Lokman Ayva "Yapılan araştırmada, insanlarımızın yüzde 70’i engelli komşu istemiyor, yüzde 80’i aynı iş yerinde çalışmak istemiyor. Yüzde 57’si sınıfında engelli çocuk istemiyor. Biz dedik ki bir dakika bu niye böyle oluyor. Bizde bir araştırma yaptırdık ve şunu fark ettik. Aslında engelliler hakkında insanlarımızın bir bilgisi yok. Yüzde 92’si engelliler nasıl yemek yiyor bilmiyor. Yüzde 89’u nasıl selamlaştığını bilmiyor. Nasıl yaşarlar, günlük iletişimleri nasıl bilmiyorlar. O zaman dedik ki birbirimizi tanımak için bir şey yapmak lazım. Bunun en güzel yolu etkinlik yapmak lazım. Bununda yolu spor yapmak lazım. Aramızdaki engelleri aşmamız lazım. Bunu aşmak içinde hareket etmek lazım dedik ve böyle bir proje başladık. Projemiz 81 ilde başlatıyoruz. Projemiz 2 yıl sürecek ve 2 yılda birbirimizi tanıyacağız. Herkese çağrıda bulunuyor sporculara sanatçılara herkesi bu programda kampanyamıza davet ediyoruz" dedi. Konuşmaların ardından program sona erdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyazay Derneği "Birlikte Daha Aktif" Projesi Startını Verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN