Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ot Festivali Başladı

Giriş Tarihi: 16.5.2015 20:38 Güncelleme Tarihi: 16.5.2015 22:54
Ot Festivali renkli görüntülerle başladı. Düzce otlarının görücüye çıktığı festivalde Düzce’ye özgü olarak doğada yetişen otlarla yapılan yemekler, yarışmada dereceye girmek için yarıştı.
Düzce Belediyesi Kadın Meclisi, Düzce Üniversitesi işbirliği ile bu yıl ilki yapılan Geleneksel Ot Festivali törenlerle başladı. Belediye önünden festival yürüyüşü ile başlayan Ot Festivalinde yürüyüş esnasında renkli görüntüler yaşandı. Romanların ve Karadeniz halk oyunları ekipleri yürüyüş boyunca Düzce belediyesi bandosunun çaldığı oyun havalarına eşlik ettiği oyunlar oynadığı yürüyüşe Düzceliler yoğun ilgi gösterdi. Korteje katılan çocukların taşıdığı doğaya sahip çıkalım dövizleri ise gözlerden kaçmadı. Yürüyüşün Anıtpark’taki bölümünde ise yine oyun havalarına Düzceliler göbek atarak eşlik etti.
Anıtpark’ta basın açıklaması yapan Düzce Belediye Meclisi Kadın Meclisi Başkanı Ulviye Dikmen, “Düzce’de farkında olmadığımız otlardan en az 70 çeşit yemek yapılıyor. Düzce’nin gülen ve yeşil yüzünü ortaya koymak için böyle bir festival düzenlendik. Bu yıl ilkini yaptığımız festivalin gelenekselleşmesi için çalışacağız” dedi.
Düzce Otları Festivali’nin Belediye önündeki etabında ise otlardan yapılan yemekler yarıştı. Düzceli hanımların doğada yetişen otlarla yaptıkları birbirinden lezzetli yemekler jüri önünde yarıştı. Yarışma sonunda; Cevizli Kazayağı ile 1. olan Selma Hasanoğlu ödülünü Vali Ali Fidan, Otlu Baklavası ile 2. olan Beyhan Atlaş ödülünü Belediye Başkanı Mehmet Keleş, ısırgan Otu Salatası ile 3. olan Alican Barut ise ödülünü İl Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz’den aldı.
2 gün sürecek olan Düzce Otları Festivali 2. gününde tarihi dokusu olan Konuralp’te doğa ve tarih iç içe kutlamalarla devam edecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Düzce Ot Festivali Başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN