Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarih Yeniden Canlandı

Giriş Tarihi: 16.5.2015 18:08 Güncelleme Tarihi: 16.5.2015 23:29
Tarih Yeniden Canlandı
’nin Akçakoca İlçesinde bulunan Göktepe Köyü tarihi camii, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından aslına uygun olarak yenilendi. Cami içerisine anti bakteriyel özellikli ve alttan ısıtmalı halılar da serildi.
Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce 1932 yılında yapılan ’tescilli’ caminin restorasyon çalışmaları biterken, müdürlüğün önerisiyle muhtarlık tarafından alınan alttan ısıtmalı halılar da cami içerisine serildi. Cami bahçesinin küçük olması nedeniyle, yapılması planlanan kütüphane, morg, şadırvan ve müştemilat için, komşu arazi sahibi tarafından bahçesinin bir bölümü camiye hibe edilirken, köy muhtarı Adalet Sarı halı parasının ödenmesi için vatandaşların destek ve yardımlarını beklediklerini söyledi.
Göktepe Köyü muhtarı Adalet Sarı yaptığı açıklamada, "Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından aslına uygun olarak restore edilen camimizin halılarını köy muhtarlığı olarak ünlü bir firmanın İstanbul bölge bayisinden aldık. Alınan halımız 160 metrekaredir. Anti bakteriyel ve alttan ısıtmalı halılarımızın tamamı 14 bin 688 TL’dir. 4 bin 688 lirasını ödedik, kalan 10 bin lirasını Ağustos sonuna kadar ödeyeceğiz. Restorasyon çalışmalarının bitiminde mevcut cami arsasının küçük oluşu nedeniyle çevre düzenlemesi çalışmalarını başlatamadık. Komşu arazi sahibi merhum Asım Türkan’ın mirasçıları, bahçelerinden 250 metrekareyi camiye hibe edince, söz konusu arazi birleştirilme izni alınarak harita mühendislik çalışmalarını başlattık. Mevcut camimizin yeni bahçesine yapılacak müştemilat, bay ve bayan WC, şadırvan, gusülhane, morg, cemaatin bekleme yeri ve kütüphane yapımına yakında başlayacağız. Müştemilatlar yapılmadan camimizi ibadete açamayacağımız dan en kısa sürede Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce gereken projelerin yapılarak ihaleye çıkartılması sonrasında, çevre düzenlemeleri ve ek yapıların bitirilmesinin ardından camimizi ibadete açmak istiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarih Yeniden Canlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN