Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müftülüğü Özel Vaaz Ve İrşad Programı Başladı

Giriş Tarihi: 18.5.2015 12:48 Güncelleme Tarihi: 18.5.2015 13:49
Düzce Müftülüğü Özel Vaaz Ve İrşad Programı Başladı
İl Müftülüğü tarafından düzenlenen 2015 Yılı 1. dönem özel vaaz ve irşad programı başladı.
Program İl, İlçe, Belde ve Köylerdeki halkı dini ve sosyal konularda aydınlatmak amacıyla İl Müftülüğü Selami Emen’in başkanlığında oluşan irşat ekibi ile İlçe Müftüleri ve Vaizleri tarafında düzenlenecek. Program 27 Mayıs 2015 tarihine kadar devam edecektir.
Vaazlarda Sözde ve Özde Doğruluk, Komşu Hakları, Cennet Ehlinin Özellikleri, İslam’da Salih Ameller, Gerçek Anlamda Miraca Ermek, Kul Hakkının Önemi, Nefis Muhasebesi ve Kötü Alışkanlıklar gibi konular vatandaşlara anlatılacak.
İl Müftüsü Selami Emen tarafından Cumayeri Merkez Caminde “Cennet Ehlinin Özellikleri” konulu vaaz ile başladı. Emen “İnsan, dünya hayatında nefsindeki kötülükleri yenip ömrünü Allah’ın razı olacağı şekilde geçirmekle sorumludur. Bunun içinse kendisine ortalama altmış yetmiş yıl gibi çok az bir süre verilmiştir. Allah, rızasını kazanan kulları için, dünyadaki bu kısa yaşamın ardından, sonsuz ve eşsiz bir hayat yaratmıştır. Dünya hayatındaki bu ömür g��z açıp kapayıncaya kadar, hızla tükenip geçmektedir. Bu süre içerisinde sabır gösteren, güzel ahlakta kararlı davranan, Allah’a samimi bir kul olan kimseler ahirette çok büyük bir mükafatla, sonsuz cennet hayatıyla karşılaşacaklardır. Kuşkusuz bu Rabbimizin kullarına olan ihsanının, rahmetinin ve sevgisinin çok önemli bir tecellisidir. Allah insanın fıtratını ancak cennette rahat edebileceği ve nefsinin isteklerini ancak burada karşılayabileceği şekilde yaratmıştır. Kuran’ın pek çok ayetinde bu gerçek insana bildirilmiştir. Asıl hayatını cennette yaşayacağını, bu nedenle tüm çabasının da sonsuz güzellikler yurdu olan cennete yönelik olmasını hatırlatmıştır. Bu konudaki Kuran ayetlerinden bazıları şöyledir: Bu dünya hayatı, yalnızca bir oyun ve tutkulu bir oyalanmadır. Gerçekten ahiret yurdu ise, asıl hayat odur. Bir bilselerdi. Gerçek şu ki, ebrar olanlar (iyiler, doğru olanlar), elbette nimetler içindedirler. Tahtlar üzerinde bakıp-seyretmektedirler. Nimetin parıltılı-sevincini sen onların yüzlerinde tanırsın. Onlara mühürlü, katıksız bir şaraptan içirilir. Ki onun sonu misktir. Şu halde yarışmak isteyenler, bunun için yarışsınlar. Allah dilediğine rızkı genişletir-yayar ve daraltır da. Onlar ise dünya hayatına sevindiler. Oysaki dünya hayatı, ahirette (ki sınırsız mutluluk yanında geçici) bir meta’dan başkası değildir. Orada diledikleri her şey onlarındır; Katımızda daha fazlası da var. Peygamber Efendimiz (sav) de bir hadis-i şerifinde dünya hayatının yanında, cennetin insan için nasıl büyük bir nimet olduğunu şöyle bir örnek ile açıklamıştır. Cennette, yay kadar bir yer, Güneş’in üzerine doğduğu veya battığı şeyden (dünyadan) daha hayırlıdır” diyerek konuşmasına devam etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Düzce Müftülüğü Özel Vaaz Ve İrşad Programı Başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN