Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barınakta Hayvanların Tıbbi Rehabilitasyonu Yapılıyor

Giriş Tarihi: 21.7.2015 14:48 Güncelleme Tarihi: 22.7.2015 08:54
Barınakta Hayvanların Tıbbi Rehabilitasyonu Yapılıyor
Havaların ısınması ile birlikte sıkça rastlanılan başıboş hayvanlara karşı Belediyesi tarafından ‘hayvanların toplanması’ ve ‘ tıbbi rehabilitasyonlarının yapılması’ çalışmalarına hız verildi.
Düzce Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından özellikle başıboş köpekler için ‘toplama’ çalışmaları gerçekleştiriliyor. Hayvanları Koruma Kanun ve Yönetmeliği çerçevesinde toplanan hayvanların Düzce Belediyesine ait hayvan barınağında bakım ve tedaviye yönelik tıbbi rehabilitasyonu yapılıyor. Ardından söz konusu kanun gereğince tıbbi rehabilitasyonu yapılan hayvanlar küpe takılarak doğal ortama bırakılıyor. Hayvan barınağında ise sadece yavrulu anneler ile tedavisi devam eden hayvanlar kalabiliyor.
Düzce Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından bu konuda yapılan açıklamada “Düzce Belediyesi, sokak hayvanlarına yönelik çalışmalarını 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanun ve Yönetmeliğince titizlikle yürütüyor. Sahiplendirmeye yönelik çalışmalarını ise Düzce’deki hayvan hakları savunucularıyla işbirliğinde gerçekleştiriliyor. Söz konusu kanun gereğince, sokaklardan toplanan başıboş hayvanlar belediyeye ait hayvan barınağında bakım ve tedavilerine yönelik tıbbı olarak rehabilite ediliyor. Kuduz aşıları yapılıp kısırlaştırıldıktan sonra doğal ortama bırakılıyorlar. Barınakta sadece yavrulu anneler ile tedavisi devam eden hayvanlar kalıyor” denildi.
250 hayvan kapasiteli barınakta bulunan hayvanlar ise çevre fabrikalardan toplanan yemeklerle beslendiğini belirten yetkililer yemeklerin yetersiz kalması durumunda katı mama takviyesi yapıldığını belirttiler. Hayvanların sahiplendirilmesine yönelik çalışmalar ise Düzce’deki hayvan hakları savunucularıyla işbirliğinde gerçekleştiriliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barınakta Hayvanların Tıbbi Rehabilitasyonu Yapılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN