Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Valisi Şahin: "Kadına Yapılan Tacizde Acımak Olmaz"

Giriş Tarihi: 6.3.2015 17:38 Güncelleme Tarihi: 8.3.2015 16:45
Edirne Valisi Şahin: Kadına Yapılan Tacizde Acımak Olmaz
Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne’de önceki gün kadınlara tacizde bulunan kişinin serbest bırakılmasını eleştirerek, "Kadına yapılan tacizde acımak olmaz. Kanunda ne yazıyorsa hakkını vermek lazım" dedi.
Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, stajyer avukatların ziyaretinde gazetecilerin kadına şiddet konusundaki sorularını cevapladı. Vali Şahin, geçtiğimiz günlerde kadınları taciz ederek, anlamsız şekilde hareketler yapan bir kişinin ilk etapta serbest bırakılmasını hazmedemediğini söyledi.
Başsavcıyı yakın bir dönemde ziyaret edeceğini ve bu konuyu kendisine ileteceğini ifade eden Vali Şahin, "4 farklı kadına tacizde bulunan bir kişiyi serbest bırakmak abesle iştigaldir. Bu karar beni son derece üzdü, o konuda gerekli yerlerle görüşeceğim. İlgili hakkında da gereğinin yapılmasını ilgili yerlerden isteyeceğim. Bu olmaz, bu konuda tolerans olmaz. Kadına yapılan tacizde acımak olmaz. Kanunda ne yazıyorsa hakkını vermek lazım. Günümüzde değişik insanlar türedi açıkçası, bunlara türedi diyorum, çünkü utanıyorum. Böyle uyuşturucu alıp da öteye beriye saldıran, kendine cesaret veren insanlara layık olduğu ceza fazlasıyla verilmelidir. Ona ceza vermek için hakim uğraşmalı, hakim isterse duruşmadaki aleniyeti bozdu diye 7 güne kadar disiplin cezası tutuklama yetkisi var. Ama kaldı ki bir savcının bunu ben şahsen hazmedemiyorum" dedi.
Özgecan’a yapılanların Türkiye’yi sarstığını dile getiren Vali Şahin, "Sadece Türkiye değil dünyada büyük bir etki yaptı. Bence cezalar bu gibi insanlara hiç indirim yapılmadan ne gerekiyorsa uygulanmalı. Duruşmada isterse ağlasın, sızlasın bunlara merhamet edilmemelidir. Merhamet edilecek yer vardır, edilmeyecek yer vardır. Bu kadınlarla ilgili konulara merhamet edilemez. Gerek koca olsun, gerekse bazen babalar da ve çocuklar da analarına karşı öyle yapıyor. O da kadına karşı şiddettir, oğlu da olsa koca da olsa değişen bir şey yoktur. Kadın bizim dinimizde erkeğe olan bir emanettir. Emanete karşı böyle sert davranılması, yan bile bakılması doğru olan bir hareket değildir. Ama maalesef yapılıyor ve sonra herkes üzülüyor" ifadelerini kaydetti.
Vali Şahin, cennetin kadınların, annelerinin ayaklarının altında olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Edirne Valisi Şahin: "Kadına Yapılan Tacizde Acımak Olmaz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN