Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden ’Pulmoner Rehabilitasyon’ Etkinliği

Giriş Tarihi: 11.3.2015 17:48 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Edirne Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden ’Pulmoner Rehabilitasyon’ Etkinliği
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası kapsamında, Halk Sağlığı Müdürlüğü çalışanları ve Süheyl Ünver Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri tarafından "Rahat Bir Nefes İçin Harekete Geçin" temalı yürüyüş düzenlendi.
9-15 Mart Pulmoner Rehabilitasyon Haftası çerçevesinde tüm yurtta GARD Türkiye (Kronik Hava Yolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı), Türk Toraks Derneği ve TC Sağlık Bakanlığı tarafından çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bu çerçevede Edirne’de Atatürk Anıtı’ndan başlayan, Saraçlar Caddesinde devam eden yürüyüşte ve kurulan stantta, halk Kronik Hava Yolu Hastalıkları ile ilgili bilgilendirildi.
Halk sağlığı doktor ve sağlık personeli tarafından halka, nefes darlığı, günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma, yaşam kalitesinde azalma veya egzersiz kapasitesinde kısıtlılığı olan tüm solunum hastalarına Pulmoner Rehabilitasyon uygulanabildiği anlatıldı.
Etkinliğe katılan Edirne Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bahattin İlter, Pulmoner Rehabilitasyon’un kronik solunum hastalıklarının tıbbi tedavisinin standart bir bileşeni olarak kabul edildiğini belirtti. Pulmoner Rehabilitasyon’un kronik solunum hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı iyileştirmeyi hedeflediğini ifade eden Dr. İlter, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve hasta eğitimi gibi yaklaşımları içeren kapsamlı uygulamalar bütünü olduğunu söyledi. Pulmoner Rehabilitasyonun, her yaştaki solunum hastalarına rehabilitasyon ünitelerinin özelliklerine bağlı olarak hastanede, ayaktan ya da evde uygulanabildiğini kaydeden Dr. İlter, "KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) başta olmak üzere astım, bronşektazi, interstisyel akciğer hastalıkları, kistik fibrozis, göğüs duvarı hastalıkları, nöromusküler hastalıklar, akciğer nakli öncesi ve sonrası, akciğer kanseri, obezite ilişkili tüm akciğer hastalıklarında Pulmoner Rehabilitasyon programı başarı ile uygulanabilmektedir. Sonuç olarak, kronik akciğer hastalığından dolayı nefes darlığı, çabuk yorulma ve güçsüzlük hissediyorsanız, günlük aktivitelerinizi yapmakta güçlük çekiyorsanız değerlendirme için göğüs hastalıkları uzmanına başvurduktan sonra pulmoner rehabilitasyon programlarından yararlanmalısınız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Edirne Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden ’Pulmoner Rehabilitasyon’ Etkinliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN