Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’de Nehirlerin Su Debileri Yüksekliğini Koruyor

Giriş Tarihi: 11.3.2015 11:38 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
’de, Meriç ve Tunca Nehirlerinin su debisindeki artış yüksekliğini koruyor. DSİ 11. Bölge Müdürü Adil Sabancı, "Su debilerinin yükselme eğilimi çok fazla yok ama uzun süre aynı seviyelerde seyredecek gibi gözüküyor" dedi.
Bulgaristan’da yaşanan şiddetli yağmur ve kar yağışlarının ardından Meriç ve Tunca Nehirlerinin su debileri taşkın riski seviyesine ulaşmıştı. Sel ve su taşkını ile aynı yıl içerisinde üçüncü kez karşı karşıya kalan Edirneliler, nehir taşkınlarını önlemek için kalıcı çözümlerin bir an önce hayata geçirilmesini istiyor.
Tunca Nehri yatağından taşan nehir suları, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi Er Meydanı’nı sular altında bırakırken, tarihi Kanuni, Fatih, Yalnızgöz ve Saraçhane köprüleri de yaya ve araç trafiğine hala kapalı tutuluyor.
"TEDBİRLER DEVAM EDECEK AMA SUYUN SEVİYESİ BU ŞEKİLDE DEVAM EDECEK"
DSİ 11. Bölge Müdürü Adil Sabancı, Edirne’de bulunan Tunca ve Meriç nehirlerinin debilerinin yükselme eğiliminin çok olmadığını ama uzun süre aynı seviyede devam edeceğini söyledi. Bulgar yetkililerin, Bulgaristan’da 40 santimetrenin üzerinde kar olduğunu ifade ettiğini belirten Sabancı, "Meriç Nehri’nde bin 338 metreküp şuandaki debimiz. Ama gece saat 02.00’dan bu yana sabitlenmiş durumda. Bunun sebebi Bulgaristan’daki yağmur yağışları ve kar erimeleri devam ediyor. Arda nehrinde su biraz fazlalaştı. Barajlardan su bırakıyorlar şu anda. Enerjileri 270 metreküp olması gerekirken 381 metreküp su gönderiyorlar şu anda. Tedbirler devam edecek ama suyun seviyesi bu şekilde devam edecek" dedi.
Tunca Nehri kenarında bulunan özel tesislerde çalışan Recep Aygün de nehir kenarlarında bulunan seddelerin kendilerini koruduğunu, olmaması durumunda kentin sular altında kalabileceğini söyledi. Aygün, aynı yıl içerisinde üçüncü kez sel ve su taşkını yaşadıklarını ve maddi olarak da çok fazla etkilendiklerini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Edirne’de Nehirlerin Su Debileri Yüksekliğini Koruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN