Türkiye'nin en iyi haber sitesi

DSİ 11. Bölge Müdürü Türkiye’yi Bekleyen Tehlikeyi Anlattı

Giriş Tarihi: 23.3.2015 16:48 Güncelleme Tarihi: 23.3.2015 16:50
DSİ 11. Bölge Müdürü Türkiye’yi Bekleyen Tehlikeyi Anlattı
DSİ 11. Bölge Müdürü Adil Sabancı, Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığını ifade ederek, 20-30 yıl sonra Türkiye’nin de su fakiri ülkeler kategorisine gireceğini söyledi.
’de 22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla DSİ Konferans Salonu’nda ’Su ve Sürdürülebilir Enerji’ konulu program düzenlendi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda, 11. Bölge Devlet Su İşleri Müdürlüğü’nün hazırladığı tanıtım filmi izlendi. Suyun canlılar üzerindeki önemine değinilen programda suyu kirletmeden geleceğe aktarılmasına dikkat çekildi.
DSİ 11. Bölge Müdürü Adil Sabancı, programda yaptığı konuşmada suyun insan yaşamında oksijenden sonra en önemli öge olduğunu ifade ederek 20-30 yıl sonra Türkiye’nin de su fakiri ülkeler kategorisine gireceğini söyledi.
Dünyada toplam su miktarının 1,4 milyar kilometreküp olduğunu hatırlatan Sabancı, "Bu suyun yüzde 97,5’i okyanuslarda, denizlerde tuzlu olarak, yüzde 2,5’i ise nehir ve göllerde tatlı su olarak bulunmaktadır. Bu kadar az olan kaynakların da yüzde 90’ının kutuplarda ve yer altında hapsedilmiş olarak bulunması sebebiyle insanoğlunun kolaylıkla yararlanabileceği elverişli tatlı su miktarının ne kadar az olduğu anlaşılmaktadır" dedi.
Dünya üzerinde kullanılabilir içme suyu kaynağı aynı kalırken talebin her geçen gün artığını belirten Sabancı, "Artan nüfusla birlikte 21. yüzyılda su daha da önem kazanmıştır. Özellikle gelişmekte olan ülkeler su kıtlığıyla karşı karşıya kalmaktadır. İçme suyuna olan ihtiyaçlar her geçen gün artmaktadır" şeklinde konuştu.
Sabancı, "Su iyi yönetilirse hayattır, bolluktur, berekettir, gelişmedir. Su iyi yönetilmezse kıtlıktır, sıkıntıdır, risktir, felakettir" dedi.
Edirne Vali Yardımcısı Mustafa Ergün, yaptığı konuşmada "Dünyada temiz su, temiz çevre konusunda en yetkin olan Devlet Su İşleri’dir. Suyun kontrol edilmesi, suyun tasarruf edilmesi konusunda toplumu bilinçlendirmek için ’Dünya Su Günü’ anması yapılmaktadır" diye konuştu.
Programın sonunda Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne’deki okullarda kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilirken program öğle yemeğinin yenmesiyle son buldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DSİ 11. Bölge Müdürü Türkiye’yi Bekleyen Tehlikeyi Anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN