Ziraat Odası Meclis Başkanı Akgün: "Mahsul Üretimi Azalırken, İthalat Artıyor"

Giriş Tarihi: 23.3.2015 15:58 Güncelleme Tarihi: 23.3.2015 16:09
Edirne Ziraat Odası Meclis Başkanı Akgün: Mahsul Üretimi Azalırken, İthalat Artıyor
Ziraat Odası Meclis Başkanı Erdal Akgün, pahalı gübre ve mazot kullanımı nedeniyle Türkiye’de üretimin azaldığına, ithalatın artığına dikkat çekti.
Türkiye’nin özellikle son 10 yıldır izlenen tarım politikaları neticesinde tarım ürünlerinde neredeyse ithalat cenneti haline geldiğini öne süren Akgün, önceki yıllarda bir ürünün harmanı yaklaştığında ithalatlarının kesildiğini veya ihtiyaç yoksa ithalat yapılmadığını kaydetti.
Son yıllarda Türkiye’de girdilerin yüksek olmasından dolayı çiftçilerin boynunun bir anlamda bükük kaldığına dikkat çeken Akgün, "Çiftçimiz üretiyor ama masraflarını karşılamakta zorlanıyor. Biz, özellikle dünyanın en pahalı gübre ve mazotunu kullanan ülkenin çiftçileriyiz. Bu anlamda elimize geçecek olan para mazot ve gübreye gitmekte. Bir de kırsal motorinin kaldırılıp avro-dizele geçilmesi, bizim yakıtımızı daha da fazlalaştırdı. Örneğin bir tarlayı iki litre mazotla sürerken avro-dizelin ince olmasından dolayı bu üç litrelere yaklaştı. Masraflarımız azalacağına daha da çoğaldı. Teknolojik traktör kullanıyoruz ama kırsal motorin de kalkınca bize bu şekilde de yük getirdi. Doların tarihin en yüksek seviyeye geldiği noktada ayçiçeği kendini koruyor ancak buğdayda yaşanan fiyat düşüşü hala devam ediyor. Ne yaparsak yapalım dolar da yükselse avro da yükselse bir türlü çiftçinin lehine her hangi bir şey çıkmıyor. Kaybeden hep biz oluyoruz. Bu tabi ki yoğun şekilde yapılan ithalattan kaynaklanıyor" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Edirne Ziraat Odası Meclis Başkanı Akgün: "Mahsul Üretimi Azalırken, İthalat Artıyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN