Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’de Basın Derneklerinden ’Akreditasyon’ Eylemi

Giriş Tarihi: 25.3.2015 16:28 Güncelleme Tarihi: 25.3.2015 16:32
Edirne’de Basın Derneklerinden ’Akreditasyon’ Eylemi
’de görev yapan basın mensuplarının üye olduğu Gazeteci Dernekleri, yarın açılışı yapılması planlanan ’Büyük Sinagog’la ilgili olarak, yerel basının akredite edilmemesine tepki gösterdi. Gazeteciler, Vakıflar Bölge Müdürlüğü binası önüne gelerek, ’Kınıyoruz’ yazılı siyah çelenk bıraktı.
Edirne Gazeteciler Derneği, Trakya Gazeteciler Derneği, Balkan Gazeteciler Derneği ve Güney Doğu Avrupa Gazeteciler Derneği üyelerinden oluşan gazeteci grubu, Edirne Belediye binası önünde bir araya geldi. Oluşturulan kortejle birlikte ’Kınıyoruz’ yazılı siyah çelenk taşıyan gazeteciler, Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü binası önüne kadar gelerek, çelenk bıraktı.
"BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE YENİ BİR KISITLAMA OLARAK DEĞERLENDİRİYORUZ"
Gazetecilerden oluşan grup, Edirne’de restorasyonu tamamlanan ve 26 Mart’ta Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın katılımıyla açılışı yapılması planlanan Sinagog’taki programın yerel basın tarafından takip edilmesine getirilen yasağa tepki göstererek, "Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce Büyük Sinagog’taki törene sarı basın kartı olsa bile yerel basında görev alınmaması kararının basın özgürlüğüne yeni bir kısıtlama olarak değerlendiriyoruz" ifadelerini kullandı.
"YER DARLIĞI BAHANE EDİLEREK GETİRİLEN YASAK KABUL EDİLİR BİR UYGULAMA DEĞİLDİR"
Gazeteci Dernekleri sözcüsü Sevcan Kalıpiçinden tarafından okunan bildiride, şu ifadelere yer verildi:
"Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, 2014 Dünya Basın Özgürlüğü sıralamasında Türkiye’yi, 180 ülke içerisinde 154. sırada göstermesi, ülkemizde basına yönelik baskılar ortadayken ve de çok sayıda gazeteci cezaevindeyken bu olumsuzluğun Edirne’ye uzanmasını ibretle görüyoruz. Yerel basın, bulunduğu merkezde yaşayanların gözü, kulağıdır. Yerel basında görev yapanların birçoğu yaygın basında daha önce görev almış ve sürekli basın kartı sahibidir. Çok sayıda sarı kartlı gazeteci yerel basında görev yapmaktadır. Yer darlığı bahane edilerek getirilen yasak kabul edilir bir uygulama değildir. Çare bulunacağına yasakçı zihniyetin uygulanması düşündürücüdür. Haberin ajanslardan alınması önerisini ise şiddetle ret ediyoruz. Biz tek bir yerden yapılan haberler yerine çeşitlilik ve yorum özgürlüğüne dayalı olarak yayın yapan birçok basın organının, haberi kendi bakış açısından yapmasına ve fotoğraflamasına olanak verilmesinden yana olduğumuzun altını çiziyoruz. Ülkemizde demokrasinin gelişiminde en önemli ve vazgeçilmez unsurlarından olan basının, yerel yasakla engellenmesini ve bu kararda etkili olanları kınıyoruz. Türkiye’de basının yayın ve hürriyeti ile ilgili Anayasa’da yer alan ilgili maddeyi bir kez daha hatırlatmak faydalı olacaktır. Edirneli gazeteciler olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün bu karardan dönmesini ve gazetecilere özgürce görev yapmalarına olanak sağlayacak imkanları sağlaması yönünde çağrı yapıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Edirne’de Basın Derneklerinden ’Akreditasyon’ Eylemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN