Avukatlar Gününde Buruk Kutlama

Giriş Tarihi: 3.4.2015 17:03 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Avukatlar Gününde Buruk Kutlama
5 Nisan Avukatlar Günü, ’de İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesi dolayısıyla buruk kutlandı.
Edirne Barosu tarafından 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla Atatürk Anıtı’nda tören düzenlendi. Edirne Baro Başkanı Özgür Yıldırım’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunması ile başlayan program, saygı duruşunda bulunulmasının ardından, İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti. Törene savcı ve hakimlerin katılmadığı gözlendi.
Günün anlam ve önemi belirten konuşmayı yapan Baro Başkanı Av. Özgür Yıldırım, terör saldırısında şehit olan Savcı Mehmet Selim Kiraz’a Allah’tan rahmet dileyerek, "Yargı camiamıza ve ulusumuza başsağlığı dileriz. Acımız çok büyüktür. Hain saldırıyı lanetliyoruz. Teröristler, hain emellerine hiçbir zaman ulaşamayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır" dedi.
"GÜVENLİK ZAFİYETİNİN BİR AN EVVEL GİDERİLMESİ GEREKİR"
Şehit meslektaşlarının, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın hayatını kaybettiği terör saldırısında ortaya çıkan istihbarat ve güvenlik zafiyetinin bir an evvel giderilmesi gerektiğini belirten Av. Yıldırım, "Halkın hak arama özgürlüğünün teminatı olan avukatların üstünün aranması gündeme getirilerek bu zafiyetin üzeri örtülmeye çalışılmamalıdır. Adliyeye gitmek için yola çıkan teröristin, adliyeye varmadan yakalanmasını sağlayacak istihbarat ağı kurulmalı, terörist yargılanmak için adliyeye getirilmelidir. Adliyelerin güvenliği taşeron güvenlik şirketlerine bırakılmamalı, işin ehli olan devletimizin güvenlik güçlerince sağlanmalıdır. Terör saldırısını gerçekleştirenler avukat değildir. Teröristlerin üzerlerinde mübaşir kıyafeti ya da hakim veya savcı cübbesi de olabilirdi. Adliyeye giriş anlarında elbette ki aynı şartlar altında güvenlik kontrolüne tabi olmalıdırlar" şeklinde konuştu.
"GÜN, MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİK GÜNÜDÜR"
Cumhuriyet Savcısının şehit olmasıyla ülke olarak yasa boğulduklarının altını çizen Av. Yıldırım, "Acının ve öfkenin etkisiyle yapılan fevri çıkışlar, bizi birbirimize düşüremeyecektir. Birbirimize düştüğümüz gün terörün amacına ulaştığı gün olur. Terörün amacı yüce Türk Devletini yok etmektir. Biz, devletimizin ne şartlar altında kurulduğunu çok iyi biliyoruz. Biz, devletimizin ve bağımsızlığımızın kıymetini çok iyi biliyoruz. Gün, birbirimize düşeceğimiz gün değildir. Gün, milli birlik ve beraberlik günüdür. Gün, büyük Türk milletinin tek yumruk olma günüdür. Gün, ülke olarak, ’Hepimiz Mehmet Selim Kiraz’ız dememiz gereken gündür’" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avukatlar Gününde Buruk Kutlama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN