’de Kadın Çiftçiler Sertifikalandı

Giriş Tarihi: 3.4.2015 13:48 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Edirne’de Kadın Çiftçiler Sertifikalandı
’de, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği organizasyonunda düzenlenen ’Ortak Kadın Çiftçi Eğitimi’ sonrası, kadın çiftçilere sertifikaları düzenlenen törenle verildi.
Edirne RYS Otel’de düzenlenen sertifika törenine başta Edirne Valisi Dursun Ali Şahin olmak üzere, Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Edirne İl Müdürü Orhan Sarı, Aile ve Sosyal Politikalar Edirne İl Müdürü Bilgin Özbaş, Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği Başkanı Tuncay Aytin ve çok sayıda kadın çiftçi katıldı.
Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, sertifika töreni öncesi yaptığı açılış konuşmasında, her yaşta ve her yılda eğitim almanın önemine değinerek, "Eğitim almak çok güzeldir. Ben bu yaşta dahi eğitim için çağrıldığımda koşarak giderim. İnsan, ‘Ben biliyorum’ diyen adamdan korkun. ‘Biliyorum’ diyen adam, en cahil adamdır. Allah ilmi öyle yaratmıştır ki, denizler mürekkep olsa, bütün ağaçlar kalem olsa yine de ilim tükenmez" dedi.
"HANIMLARIN KAZANCI BEYİN VE ÇOCUKLARIN KAZANCINDAN DAHA KUTSALDIR"
Vali Şahin, kadınların aile ekonomisine katkılarının kutsal olduğunu belirterek, "İnşallah bu eğitim sonucunda daha güzel şeyler yapacaksınız. Beyinize, evinize daha güzel hizmet edeceksiniz. Ve bir de evin gelirini belki de daha arttıracaksınız. Evin bütçesine katkıda bulunacaksınız. Sadece evin beyi, evin çocukları bir şey kazanacak değil, hanımların kazancı benim için beyin, çocukların kazancından daha kutsaldır. Çünkü hanımın teri daha farklıdır. Onun alin teri çok çok daha farklıdır. Ve hanımın da bütçeye katkıda bulunması ve ailede etkin olması hepimizi sevindirir. Bizim töremizde, Türk’ün töresi de zaten bunu gerektirir" diye konuştu.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Sarı da kadın çiftçilere verilen eğitim programı hakkında bilgiler vererek, "İlimizde tarım ve hayvancılık en önemli geçim kaynağıdır. Bu kapsamda, merkeze bağlı 16 köyde 109 kadın çiftçi ve Havsa ilçesinden ise 13 kadın çiftçi olmak üzere toplam 122 kişiye, 5 gün süreli bir eğitim programı düzenlenmiştir. Eğitim kapsamında, kadın çiftçilerimize ilimizin tarımsal potansiyeli çerçevesinde, tarımsal konularda ayrıca Türkiye’de kadın, erkek eşitliği, kadına yönelik şiddet ve sosyal güvenlik konularının da eğitimi verilmiştir" ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, kadın çiftçilerin sertifikalarını kendilerine takdim etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Edirne’de Kadın Çiftçiler Sertifikalandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN