Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uluslararası Öğrenciler Akademisi Dostluk Köprüsü Oluyor

Giriş Tarihi: 4.4.2015 17:08 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Uluslararası Öğrenciler Akademisi Dostluk Köprüsü Oluyor
Uluslararası Öğrenciler Akademisi, Trakya Üniversitesi’nde öğrenim gören 160 uluslararası öğrenciyi akademisyenler ve ’nin entelektüel kişileri ile buluşturmaya devam ediyor. Program ile, yabancı öğrencilerin hem Edirne hem de Türkiye ile bağlarının kuvvetlendirilmesi hedefleniyor.
Programın bu haftaki konuğu Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük oldu. Mimar Murat Yılmaz Konferans Salonu’nda öğrenci ve akademisyenlerle bir araya gelen Yörük, seminer gerçekleştirdi.
Trakya Üniversitesi’nde eğitim gören uluslararası öğrencilere Türkiye’nin dış politikası hakkında bilgi veren Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, "Trakya Üniversitesi’nde öğrenim görmekte olan uluslararası statüdeki öğrencilerle bir araya geleceğim. Mümkün mertebe Türk dış politikası, toplumuzun içinde olduğu şu anki dönem, Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı sınamalar ve Türk dış politikasının çeşitli boyutları hakkında bilgiler vermek için geldim. Buradaki uluslararası öğrenci topluluğuyla Türkiye ile olan bağlılıklarını entelektüel anlamda da daha fazla kuvvetlendirmek için bir araya geliyoruz. Türkiye ile olan bağlarını daha da kuvvetlendirmek ve onları ülkelerine döndükleri zaman Türkiye’nin oradaki karar alıcı mekanizmalara girecek kardeşlerimizin Türkiye’nin birer gönüllü elçisi olarak hazırlamak istiyoruz" dedi.
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Trakya Bölge Koordinatörü Fatih Ot, Türkiye’de 18 farklı şehirde uluslararası öğrencilere yönelik akademik programlar bulunduğunu belirterek, "Ülkemizde 50 uluslararası öğrenci bulunmaktadır. Öğrencilerin şehirle, entelektüellerle ve akademisyenlerle buluşmasını planlayan bir program. Edirne’deki program Mimar Sinan Vakfı’nda yürütülüyor. 4 ay devam edecek bir program. Daha önce Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu da seminer vermişti. Hafta içi okuma gruplarımız var. Hafta sonu da farklı bir seminerle öğrencilerimize uygulama yapılmaktadır. Öğrencilerimiz okuldaki eğitimlerinin yanında şehirle de buluşsunlar. Gezi programlarımız da olacak. Her öğrencinin ilgi alanı farklı. Bazı öğrenciler edebiyata ilgili iken bazı öğrenciler tarihe meraklı" şeklinde konuştu.
Uluslararası Öğrenciler Akademisi’nin akademik danışmanlığını ve koordinatörlüğünü yürüten Trakya Üniversitesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Şentürk ise 3 ihtisas grubu olduğunu kaydederek, "Türk aile yapısını yakından tanımak üzere organize ettiğimiz kahvaltılarımız var. Çeşitli gönüllülerin evlerine aile kahvaltıları düzenleyeceğiz. Ülkelerine dönen öğrencilerin sürdürülebilir ilişkiler olamasını istiyoruz. Kalıcı dostluklar olsun istiyoruz. Siyaset, Uluslararası İlişkiler ve Liderlik Akademisi en popüler alanımız" ifadelerini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uluslararası Öğrenciler Akademisi Dostluk Köprüsü Oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN