Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belediye Başkan Yardımcısı Tanrıkulu, Çeltik Üreticilerine Uyarılarda Bulundu

Giriş Tarihi: 25.6.2015 15:58 Güncelleme Tarihi: 25.6.2015 16:48
Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Tanrıkulu, Çeltik Üreticilerine Uyarılarda Bulundu
Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, şehre çok yakın arazilerde ekim yapan çeltik üreticilerinin sivrisinekle mücadeleyi sıkıntıya soktuğunu söyledi.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın, sivrisinekle mücadeleye büyük önem verdiğini belirten Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, "Sayın Başkanımız, görev başladığı ilk gün bizlere verdiği ilk emri sivrisinekle mücadeleyi hızlandıralım olmuştur" dedi.
Almanya’da sivrisinekle mücadele eden KAPS Vakfı ile başlatılan proje ile sivrisinek problemini Edirne’nin gündeminden kaldıracaklarına inandıklarını belirten Tanrıkulu, şehre çok yakın arazilerde ekim yapan çeltik üreticilerini uyardı. Edirne Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü Halk Sağlığı Birimi ekiplerinin, 12 ay boyunca sürdürdüğü sivrisinekle mücadele çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Tanrıkulu, "Kaçak olarak yapılan çeltik ekiminin maalesef caydırıcı bir cezası yok. Şehre yakın arazilerde çeltik ekimi yapılması, bizim yaptığımız çalışmaları da sıkıntıya düşürüyor" dedi.
Edirne Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Recep Dağdeviren, Veteriner Teknikeri Seçil Merve Şevlen ve Mustafa Koka ile birlikte Acar Park’ın yan tarafından bulunan yeşil arazide Veteriner İşleri Müdürlüğü Halk Sağlığı ekiplerinin ilaçlama çalışmalarını yakından izleyen Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, 12 ay süren sivrisinek mücadelesinde çok önemli bir aşamaya gelindiğine değindi.
Haziran ve Temmuz aylarında çeltik arazilerinde bulunan suyun durağan halde kaldığı için larva ve sivrisinek üremesine neden olduğunu dile getiren Tanrıkulu, "Biz bu konuyu Edirne Belediyesi olarak hem Çeltik Komisyonumuza, hem Edirne Valiliğine, hem de Edirne Belediyesi Veteriner işleri Müdürlüğü Halk Sağlığı Birimine bildiriyoruz" ifadelerini kaydetti.
Özellikle bu yıl şehre yakın yerlerde kaçak çeltik ekiminde büyük bir artış yaşandığını ifade eden Tanrıkulu, "Kaçak ekimin belli bir cezası var. Ancak, bu kaçak ekimi gerçekleştirenler, bu cezayı ödemelerine rağmen, ekime devam ediyorlar. Maalesef verilen cezalar caydırıcı değil. Çeltik ekimi neredeyse şehrin içine kadar girdi" diye konuştu.
EDİRNE HALKI BİLGİLENDİRİLİYOR
Sivrisinekle mücadele kapsamında Edirne halkının da bilgilendirildiğini ifade eden Tanrıkulu, "Evlere broşür dağıtarak, vatandaşları sivrisinekle mücadele etme konusunda bilinçlendiriyoruz. Halkımız bilmelidir ki, bahçelerinde ya da depolarında küçücük bir su birikintisi varsa, bu onların kendi sivrisineklerini üretmelerine neden oluyor. Küçük uygulamalarla sitelerindeki ya da çevrelerindeki su birikintileri ortadan kaldırarak, sivrisinek mücadelesine katkıda bulanacaklardır" şeklinde konuştu.
İlaçlamanın daha etkili olabilmesi için, çalışmaların gece saat 03.30’da yapıldığını belirten Tanrıkulu, sıcakta yapılan ilaçlamaların beklendiği kadar etkili olmadığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Tanrıkulu, Çeltik Üreticilerine Uyarılarda Bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN