Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köy Halkının ’Doğa’ Tepkisi

Giriş Tarihi: 15.7.2015 18:18 Güncelleme Tarihi: 16.7.2015 07:49
Köy Halkının ’Doğa’ Tepkisi
merkeze bağlı Yolüstü köyü Kovankaya mevkisinde bulunan kayaların dinamitle patlatılmasına köy halkı karşı çıktı. Sit alanı olduğu belirtilen Kovankaya’nın Devlet Su İşleri (DSİ) Edirne Bölge Müdürlüğü tarafından bir yüklenici firmaya verilmesiyle başlayan çalışmalara karşı köy halkı, kayalıklarda özellikle doğal arıcılığın zarar göreceğinden dolayı endişelerini dile getirdiler.
Edirne İl Genel Meclisi Üyesi Erdal Akgün ve Yolüstü Köyü Muhtarı Rahmi Özidin başta olmak üzere köylüler Kovankaya mevkisinde bulunan kayaların dinamitle patlatılmasına karşı çıktılar. Edirne İl Genel Meclisi Üyesi Erdal Akgün, yapılan işin doğru olmadığını ifade ederek, çalışmalar durdurulmadığı takdirde DSİ Bölge Müdürlüğü önüne yürüyeceklerini söyledi. Akgün, "Eğer sonuç alamazsak, bu işin çaresi Ankara’dır. Buradan bir kez daha tekrarlıyorum, ben halk tarafından seçilmiş biri olarak, devletin savcılarını göreve davet ediyorum. Devletin savcıları bu işe bir an önce el atmalı diyorum. Kovankaya insanlar kadar önemli ama daha önemlisi doğal ortam için önemlidir. Arılar için, kartallar için, akbabalar için önemli, bu kayalıklarda yaşayan tüm canlılar için önemlidir" dedi.
Yolüstü Köyü Muhtarı Rahmi Özidin ise DSİ Bölge Müdürü ile köyde görüştüğünü belirterek, "Müdürüm burasını bozmayalım, sizin patlatma izniniz yok diye kendisine ilettim. Müdür bana burasının patlatılacağını söyledi. ’Burada doğayı bozmayın’ dedim. Açık ocaklar var, Sarayakpınar köyünde var, Büyükdöllük köyünde var dedim. Buradan kullanın ihtiyacınız olan malzemeyi dedim. Bu doğal yapının bozulacağını, bundan sonra başka şirketlerin de gelerek buraya tahrip edeceğini kendisine ilettim. Köy halkı olarak karşı çıktığımızı ilettim. Devam ederse köy halkı olarak geleceğiz ve gerekirse makinanın önüne yatacağız" şeklinde konuştu.
Balıkesir’den her yıl Kovankaya’ya arıcılık için gelen Mehmet Kaplan da doğanın bozulmasına tepki göstererek, “Ben Balıkesir’den geldim, sadece arı için geldim buraya. Arıları bu Kovankaya’ya bırakıyoruz” ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köy Halkının ’Doğa’ Tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN