'Akıntıya karşı kürek çekmek zorundayız'

Swissotel Büyük Efes Genel Müdürü H. Rıza Elibol; Kuveyt, Bahreyn, Özbekistan ve Kazakistan derken, iki yıl önce İzmir'e, kalıcı olma niyetiyle gelmiş. Sektörün her kademesinde çalışıp en üst mevkiye ulaşan Elibol, "Durduğunuz zaman akıntıya kapılıp gidersiniz" diyor

Giriş Tarihi: 1.1.2013
Swissotel Büyük Efes Genel Müdürü H. Rıza Elibol, hizmet sektörüne yönelik en prestijli uluslarası etkinlikler arasında yer alan "Worldwide Hospitality Awards"ta (13. Uluslararası Hizmet Sektörü Ödülleri) "en iyi genel müdür" kategorisinde ilk 3'e girdi, bu ödülü ilk kez Türkiye'ye getirdi. Elibol'u daha yakından tanımak amacıyla Swissotel Büyük Efes'te ziyaret ettim. Elibol, başarıyı "nehirde kürek çekmek gibi" tanımlıyor. "Durduğunuz zaman akıntıya kapılıp gidebilirsiniz. Akıntıya karşı devamlı kürek çekmek zorundayız" diyor. Dolu dolu kariyerinde anlatacağı çok şey vardı Elibol'un...
Nasıl bir aileden geliyorsunuz? Edremit doğumluyum ama kütüğüm Çanakkale'de. Dedem oraya aldırmış ve 'Değiştirmeyin' diye vasiyet etmiş. Dedelerim, Selanik'ten ilk göçenlerden. Ailem asker kökenli. Babamın işinden dolayı 6 yaşında iken İstanbul'a taşındık. Aile ziyaretlerine İzmir'e gelirdik. 1980'de okumak için yurtdışına çıktım. Ege sahilleri boyunca her yerde akrabalarımız var.
Okulda parmakla gösterilen bir öğrenci miydiniz? Hiperaktif olduğum için çok yaramazdım. Okul hayatım hareketli geçti. Aslında futbola meyilliydim. Fazla hareketli olduğumdan ve kısa yoldan meslek edinmek için turizm - otelcilik okumaya karar verdim. Sonra dil öğren- meye başladım ve okulu sevdim. Okurken Etap Oteli'nde staja başladım.
Neden çalışmak istediniz? Türkiye'nin ilk özel okulunda okuduğumdan çok masraflıydı. Aileme destek olmak istedim. Bitirince İsviçre'ye gittim, çalışarak okula devam ettim. Kuveyt'te SAS Hotel'de, şimdiki ismiyle Radisson Blu Hotel'de 3 yıl çalıştım. Kuveyt Hilton'un müdüründen teklif geldi. 1984'te Hilton Bahreyn'de çalıştım. Nijerya'ya tayinim çıktı. Abu Dhabi' ye gittim. Sonra Kuveyt Hilton'a müdür olarak döndüm. Hilton'da 15 sene geçti. Mutfakta başladım, her departmanda çalışarak kademe kademe yükseldim. Hilton beni okuttu, Amerika'ya gönderdi, geliştirdi. Hiç Türkiye'de çalışmadığım için Hilton Ankara'ya tayin edildim. 1991'de 2 ay bedelli askerlik yaptım. Genel Müdür Muavini olarak Antalya Sheraton'a başladım. Yazlık bir otelde çalışmanın bana göre olmadığını fark ettim. 2 sene sonra Kazakistan'da Intercontinental Otel'de genel müdür oldum. 3.5 sene sonra Hilton grubu, 'Sana ihtiyacımız var' dedi, Konya Hilton'da genel müdürlük teklif etti. Üzerimde çok emekleri vardı, reddedemedim. 2 yıl sonra Konya Hilton kapandı, tekrar Intercontinental Otel'den teklif geldi, 2 yıl Özbekistan'da çalıştım. Kazakistan'a tayinim çıktı. Swissotel'den teklif geldi. 2 yıldır buradayım, çok memnunum. 'İzmir'de kalacağım' diye kendime söz verdim. Gelir gelmez ev aldım, yani kalıcıyım artık.
Sizi buraya bağlayan ne? Eşim 4. çocuğumuza hamileyken Çeşme'de tatil yapıyorduk. Düşündüm, emekli olduğumuzda yaşadığımız ülkelerde hayatımızı devam ettiremeyeceğimizi fark ettim. İnsanın büyükşehre yakın olması, ikliminin iyi olması lazım. İzmir çok cazip geldi, güzelliği çekti. Burada başarılı olacağımı hissettim, öyle hissetmeseydim teklifi kabul etmezdim.

'YURTDIŞI TANITIM ÖNEMLİ'
Otele katkılarınızdan bahseder misiniz? Yıllık misafir ortalamamız yüzde 100 arttı. Aynı misafirlerin tekrar tekrar gelmesini sağladık. Son 2 yıldır en yüksek personel memnuniyetini sağladık. Swissotel'ler içinde ilk 5'teyiz. Personeller için etkinlikler, departmanlar arası eğitimler yapıyoruz. Personellerimizi sınıfını geçmek ve zorunlu devamlılık şartı ile İngilizce kurslarına gönderiyoruz. Bunlar personelimizi mutlu ediyor, bu misafirlerimize yansıyor.
Swissotel şehir oteli ama insan kendini burda şehirden çok uzakta hissedebiliyor... Daha ne gibi ayrıcalıkları var? Resort otel olanakları mevcut. Çevreye katkılarımız var. Kendi elektriğini üreten tek oteliz. Havuzumuzu klor değil, ozonla temizliyoruz. İzmir'de termal olmayıp da açık havuzunu ısıtan tek oteliz. Asıl odaklandığımız konu misafirlerimiz. Geri dönüşlerimiz yüzde 85, amacımız yüzde 100'e çıkarmak. Travel Turkey Fuarı'na neden katılmadığımızı sordular. Önemli olan İzmir'i yurtdışında tanıtmak. Önde gelen tüm uluslararası fuarlara katılıyoruz.
13. Uluslararası Hizmet Ödülleri'nde ilk 3'e girdiniz. Bu size ne hisssettirdi? Asıl önemli olan, Swissotel'de 20-25 yıldır çalışan müdürlerin değil de benim aday gösterilmem, ilk defa bir Türk'ün hatta tek Orta Doğulu'nun derece alması çok güzel bir şey. Hizmet sektörünün en prestijli etkinlikleri arasındaki bu yarışmada bulunmak inanılmaz keyifliydi.
Başarı için anahtar kelimeniz var mıdır? Başarılı olmanın tek yolu, işini sevmek. Ciddi derecede disiplinli olmak zorundasınız. Eşim büyük destek oldu. Pazarları bile çalışıyorsunuz veya tam ortamını kurmuşsun, tayin çıkıyor. Eşinizin anlayışla karşılaması kadar güzel bir şey yok. Onun da sorumlulukları var. International Woman Association (Uluslararası Kadın Derneği) başkanlığı yapıyor. İhtiyaç sahiplerine destek oluyorlar. Başarı nehirde kürek çekmek gibi; durduğunuz zaman akıntıya kapılıp gidebilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Akıntıya karşı kürek çekmek zorundayız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN