Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Efes Kongre Merkezi ile turizm 12 aya yayılacak

Giriş Tarihi: 1.1.2013

Kuşadası Belediye Başkanı Altungün, bittiğinde Ege'nin en büyüğü olacak Kongre Merkezi'nin turizme paralı ve ağırlığı olan 100 bin yeni turist getireceğini söyledi, "Katkısı sadece bu olmayacak. Yılın 4 mevsimi turizm hareketi olacak" dedi

Geleneksel Sabah Kahvemizin konuğu olan Kuşadası Belediye Başkanı Esat Altungün, yeni yatırımları ve turizm ağırlıklı hedeflerini anlattı. Efes Kongre Merkezi ile turizmin çok önemli bir ivme kazanacağını belirten Altungün, "Kongre Merkezi ile birlikte 12 ay turizme yol alıyoruz" dedi.
Kuşadası'nın altyapı ve arıtma konusunda durumu nasıl?
Problem çok. İller Bankası ile birlikte 20 yıldır devam eden kanalizasyon ve derin deşarj hattı çalışmaları var. Göreve geldiğimizde derin deşarj hattı 800 metreydi, 1200 metreye çıkardık. Bağlantıların çoğu bitti. Kadınlar Denizi'deki 15 yıllık hatta sorunlar var. 4-5 denemeden sonra karar vereceğiz. Sahil siteleri bölgesinde kanal bağlantıları geçen sene başladı. Önümüzdeki yıl da devam edeceğiz. Bir çok siteler foseptik kullanıyor.
Arıtma projesi ne durumda?
Fuat (Akdoğan) Bey projeyi bitirmiş, ancak başlatamamış. Mayıs ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda, arıtmamızı için bir toplantı vardı. Bana, "Türkiye'de uygulanacak ilk 5 projeden biri başkan" dediler. Hala bekliyoruz. Bakanlığa gittim, "Kazmayı ne zaman vurabiliriz?" diye sordum. "Son aşamada. En iyimser şekilde 2013 veya 2014'te kazmayı vururuz. 5-6 sene sürer" dediler. Somut bir şey olmadığı için bir şey söylemem şık olmaz. Ama arıtma için çalışıyoruz. Kuşadası'nda yağmur suyu hattı da yok. Ona da çalışıyoruz. İçme suyu hatlarımızın ekonomik ömrü bitmek üzere... Zaman zaman patlayan yerler oluyor. Seçimlere kadar bu konularda sonuç alamazsak, bu işler büyükşehire kalacak. Efes Kongre Merkezi ve birçok tesisin arıtması var. Göreve geldiğimde Turizm Bakanlığı 2 milyon 950 bin lira altyapı ve başka bir amaç için para göndermiş. Bir ekip proje üzerinde çalışıyor. Altyapısını yapacağız.

EFES, YÜZ GÜLDÜRECEK
Efes Kongre Merkezi ne zaman açılır?
Başbakan'ın programı bekleniyor. Muhtemelen en geç mart veya nisan olur.
Göreve geldiğiniz günden bu yana 3 yıl için neler söylemek istersiniz?
Bu 3 yılda belediyecilikle ilgili farklı bir algılama vardı. İnanır mısınız, bir senemiz vatandaşın bu algısını değiştirmek için harcadık. Herkes bir şey istiyor. Ama 3 yılın sonunda artık Kuşadalı bizim yoğurt yiğiş biçimimizi gördü, anladı. Kuşadası'nda zihniyet değişimi başladı. Şehrin fiziken çok eksiği var. Yol ve kaldırım talebi seçilmeden önce de bir numaralı sorundu. 3 yılda yaptığımız çalışma, bizden önceki 10 yılda yapılmamıştır. Ancak bir numaralı sorunumuz hala yol, kaldırım ve parktır. Bunların üzerinde çalışıyoruz. Göreve geldiğimizde bir parke atölyemiz vardı. Bir tane daha kuruyoruz. Asfalt şantiyesi oluşturuyoruz. Ekonomik olarak sıkıntılı olduğumuzdan tedbirli, dikkatli gitmemiz gerekiyor. Asfaltı dışarıdan alırsak yüzde 18 KDV'si var. Sürekli zamlanıyor. 3 yılda yoğun olarak yol, kaldırım ve parke çalışmaları yapıldı. Öte yandan plajları kendimiz işletmeye başladık. Gelirlerinden her kademedeki öğrencilere burs veriyoruz. Bu yıl 1300'e yakın öğrenciye burs verdik. Geçen yıl dar gelirli öğrencilere servis hizmeti vermeye başladık. Bu yıl sayı 680'e çıktı. Okulların, köylerdeki dahil, birçok ihtiyacını görüyoruz. Milli Eğitim Okullar Hayat Olsun diye bir proje başlattı. Biz ona önceden başlamıştık. Sahillerde çay bahçeleri açtık. Göçle gelenler sahile inemiyordu, misafiri geliyordu, bir yere götüremiyordu. Şimdi sahillerden onlar da yararlanıyor. Günde 5 bin halk ekmeği üretiyoruz. Geçenlerde hesapladık, bu sayede bir yılda 270 bin lira vatandaşımızın cebinde kalmış. Tamam vatandaşın cebine para koymuyoruz ama onlara bu şekilde destek veriyoruz. Kapalı pazaryeri projemiz var. Şuanki garajın karşısında. 5 bin 800 metrekarelik bira alan. Güzel bir proje oldu.

TARİHE DEĞER

Tarihi yapılar...
İbramaki Sanat Galerisi, bizim çocukluğumuz döneminde kız öğrencilere eğitim merkeziydi. Restorasyonu sürüyor. Ayrıca özellikle kadınlara yönelik sosyal etkinliklerimiz var. Bu süreçte İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bizim belediyeye yapılan operasyonlar, hizmet açısından bizi olumsuz etkiledi. 3-4 kere müfettiş geldi. Kimyamız bir süre bozuldu. Yavaş yavaş kendine gelmeye başladı. Güvercin Ada'da il özel idarenin büyük katkısayla restorasyon başladı. Açık hava müzesi yapmak istiyoruz. Bakanlıkla yürümeye karar verdik. Kuşadası'na çok ciddi artı değer katacak. Kadıkalesi'nde bir manastır çıktı. Ayasofya'dan sonra en iddialı manastır diyorlar. Ayrıca bir kale daha çıktı. Tarihte iki kaleli şehir azmış. Bunlar biri Kuşadası... Orası ile bizim tam bir tarihi yüzümüz olacak. Kuşadası tarihini yeniden keşfediyor. Önümüzdeki yıllarda çok iyi duruma geleceğiz. Fırtına Tanrısı dünyada iki tane var. Biri ABD'deydi tekti. Geçtiğimiz yıllarda Kadıkalesi'nde de bulununca dünyada iki tane oldu. Bunun gibi çok ciddi değerlerimiz var.

SAĞLIK TURİZMİ AÇILIMI
Kuşadası önemli bir noktaya gelecek...
Kongre Merkezimiz, Kültür ve Turizm Bakanlığımızla en önemli bağlantımız. Bize, en fazla katkıyı hangi bakanlık yapıyor denirse bir tane var. İkincisi yok zaten. O da Turizm Bakanlığı... Bunu en başta Kongre Merkezi'nde görüyoruz. Kongre Merkezi ile birlikte 12 ay turizme yol alıyoruz. Bittiğinde ege'nin en büyüğü olacak. Turizme yılda 100 bin kişilik katkısını bekliyoruz. Bu 100 bin kişi sıradan turist değil üstelik. Paralı, kamuda ve iş dünyasında ağırlığı olan kişiler. Davutlar mevkiinde sıcak su bulundu. Bütünşehir Yasası ile bizim mahallemiz olacak. Güzelçamlık, Kuşadası, Davutlar, İl Özel İdare bir şirket oluşturduk. Başbakanlık'ta onay bekliyor. Kuşadası'nın sağlık turizmine yönelmesi anlamında çok önemli bir açılım olacak.
Büyükşehir Yasası hakkında ne düşünüyorsunuz?
Büyükşehir Yasası'nın revizeye ihtiyacı var. Ama keşke bu haliyle kalsaydı. Biz avantajlıyız. Fazla köyümüz yok. Ama 200 köyü olan yer var. Bunlarla ilgili sıkıntının yaşanmaması mümkün değil. Hiç kimseye böyle bir şey sorulmadı. Bence inşallah Büyükşehir Belediye Başkanımız olacak Özlem (Çerçioğlu) hanıma da sorulmamıştır. Aydın'daki belediyelerimiz güçlü. Dayanışmayı sürdürebiliriz.
Bodrum'la tatlı bir rekabet olacak mı?
Başkan Mehmet Kocadon, Bodrum için bir şans. Başarılı bir arkadaşımız. Aramızda Bodrum ve Kuşadası rekabeti var. Sayın Kocadon'la şahsi bir rekabet değil. Biz dostuz...
Altyapı sorunları sizi bekliyor...
Altyapı sorunlarını bitirmiş bir belediye devrederek gitmek istiyorum. Altyapı ve üstyapı sorunlarını bitirmiş bir belediyeyi benden sonraki arkadaşa devredeceğim. Çünkü kötü bir belediye devraldım. Enkaz edebiyatı yapmadık. Çalıştık.
O zaman önümüzdeki seçimlerde aday olmayı düşünüyor musunuz?
Bu sorunlar bir yılda bitmez... Yüzde 36 ile belediye başkanı oldum. Bir kamuoyu araştırması yaptırdım. Yüzde 52 çıktı. Hedefim seçimlerde yüzde 60'ın üzerine çıkmak.

GAZİ BEĞENDİ'Yİ HERKES BEĞENECEK
Güzel projelerden biri de Gazi Beğendi. Tepede şehri gayet iyi seyreden bir yer. Muazzam bir manzarası. Orada güzel bir kafe, restaurant, piknik alanları olacak. Mustafa Kemal Atatürk'ün kasketli, çizmeli, şehri seyreden bir heykeli olacak. Kuşbakışı Kuşadası'na bakacak. Kurtuluş savaşının hikayelerini anlatan bir bölüm olacak. Kentin girişinde özel bir yer olacak. Yatırım tutarı 700-800 bin lira... Yemek, kahvaltı, piknik, oyun alanları olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Efes Kongre Merkezi ile turizm 12 aya yayılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN