Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu nasıl gerekçe!

Mesut Arslan, Tunceli'de yaralandı, 9 yıllık tedavinin ardından şehit oldu. Oğluyla bir başına kalan eşi yurtdışındaki ağabeyinin yanına gitmek için yeşil pasaport aldı, oğluna ise "Babasının yanında yaşamıyor" gerekçesiyle verilmedi

Güzelbahçe'de yaşayan şehit eşi Mehalat Arslan, 11 yaşındaki oğlu Efe'ye moral olsun diye yurtdışındaki ailesinin yanına tatile gitmek istedi. Arslan, kendi ve oğluna yeşil pasaport almak için başvuruda bulundu. Melahat Arslan'ın talebi kabul görürken, oğlunun talebi reddedilince isyan etti. İzmirli Mesut Arslan, 1995 yılında Tunceli Özel Harekat'ta görev yaparken kaza geçirdi. Bir grup teröriste ihtar uyarısında bulunan talihsiz adam, Elazığ yönünden gelen bir aracın altında kaldı. Arslan, 9 yıl tedavi gördü. Bu arada Arslan çiftinin bir oğulları dünyaya geldi. Efe adını verdikleri yavru 3 yaşındayken Mesut Arslan 2004 yılında hayatını kaybetti. Eşi hayattayken devletin kendilerine maaş bağladığını belirten Melahat Arslan, "Aslında OHAL bölgesinde terörle mücadele ederken yaşandı kaza. Ancak ilk başta onun sağlığıyla uğraştığımız için buna itiraz etmedik. Onu kaybettikten sonra hakkımızı aradım. 2 yıl sonra mahkeme bize terör gazisi olarak maaşının bağlanmasına karar verdi, bu arada şehit unvanını aldık. Şu anda devlet bize o hayattayken vereceği maaşı ödüyor. Yıla göre derecesi artıyor. Oğlum babasının sayesinde burslu okuyor" diye konuştu.

"BU YÜKÜ TAŞIYAMIYORUZ"
Bunca olumlu duruma rağmen, yeşil pasaport almak için başvuru yaptıklarında büyük hayal kırıklığı yaşadıklarını kaydeden Arslan, gelişmeleri şöyle anlattı: "Nankörlük etmiyorum ama son derece şaşkınım. Yasaların bazılarında ne detay, ne mantık var. Üstelik travma yaratan bir tarafı var. Eşim yaşasaydı şu an yeşil pasaporta kazanıyordu. Bu kanunla hayattaymış gibi bu kıdemi dul ve yetimlerine bırakmış oluyor. Yurtdışında yaşayan kardeşim bizi davet etti. Yeşil pasaport başvurumuzu yaptık. Bana verildi ama oğluma verilmiyor. Açıklama istedim, 'yanında yaşamadığı için' bu haktan yararlanamayacağı belirtildi. Ben yanında mı yaşıyorum! Oğlum, ölen babasının yanında nasıl yaşar! Yanında yaşamayı çok isterdik, yeşil pasaport da istemezdik. Eşim gezmekteyken bu olayı yaşamadı, vatanı için savaşırken oldu. Devlete millete, her şeyden önce kendime hayırlı bir evlat yetiştirmeye çalışıyorum ama böyle saçmalıkları kaldırmaya gücümüz yetmiyor. Bu hak verilecekse, o da bana değil oğluna verilmeli."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu nasıl gerekçe!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN