Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Çalışmayan kadın siyasete giremez'

AK Parti İzmir Milletvekili Denizli, iş hayatında olmayan kadının politikaya giremeyeceğini söyledi, "Kadın milletvekili sayısı 78'e çıktı ama bu ortalamayı teşkilatlarda yakalamak imkansız" dedi

Giriş Tarihi: 2.1.2013
İzmir Üniversitesi'ne konuk olan AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli, kadının neden siyasette yer almadığını anlattı. Kadın ve toplum dersine katılan Denizli, sunumdan önce Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş ile bir araya geldi, iş dünyasında yer almayan, birey olamayan kadının siyaset sahnesine de giremeyeceğini söyledi. Türkiye'de kadının eğitimsiz olduğunu ve toplumsal kalıpların baskısı altında varlık savaşı verdiğini söyleyen Denizli, "İzmir Gümüşpala'da 7 yıldır yaşayan ve bir kere Karşıyaka'dan vapura binmeyen kadınlar var. İş ve sosyal hayatta olmayan kadını siyasete sokamazsınız" dedi. Yapılan araştırmalara göre üniversite mezunu kadınların iş dünyasında, ilkokul mezunlarından daha başarılı olduğunu belirten Denizli, "Kadının iş dünyasında yer alma oranı Kuzey Avrupa'da yüzde 70, Avrupa Birliği'nde yüzde 60, Türkiye'de ise yüzde 30. Ancak bu dönemde kadın milletvekili sayısı 78'e yükseldi ve ortalama yüzde 9'dan 14'e çıktı. Fakat bu rakamları parti teşkilatlarında yakalamak imkansız" dedi.

'ÜLKENİN İHTİYACI VAR'
Evi, çocukları ve eşiyle ilgilenen, aynı zamanda çalışan kadınların, çoklu düşünme yeteneği ile iş dünyası, sosyal hayat ve siyasette başarılı olduğunu söyleyen Denizli, bu yeteneklere ülke yönetiminde de ihtiyaç olduğunu kaydetti. Öğrencilerin sivil toplum kuruluşlarında yer almaları gerektiğini vurgulayan Denizli, gündemi takip etmeyen, sosyal projelerde yer almayanların iş yaşamında da, karar mekanizmalarında da yer bulamayacaklarını vurgladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Çalışmayan kadın siyasete giremez'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN