Ergün planda kararlı

Manisa'nın MHP'li Belediye Başkanı Cengiz Ergün, vatandaş buluşmasında yeni imar planını anlattı, "Biz kentimizin önünü açmak için bu planın hayata geçmesini istiyoruz. Ama halkın istemediği mahallede bu planı kesinlikle yapmayız" dedi

Giriş Tarihi: 2.1.2013
Manisa Belediyesi yönetimi kentte 1989 yılından bu yana yapılmayan Revizyon ve İlave İmar Planı çalışmalarını, vatandaşlara anlatmaya devam ediyor. Bu kapsamda Ahmet Bedevi Mahallesi, Adnan Menderes Mahallesi, Turgut Özal Mahallesi, Kazım Karabekir Mahallesi, Akpınar Mahallesi ve Nurlupınar Mahallesi sakinleriyle toplantılar düzenlendi. Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Cengiz Ergün, 6 mahalleden 5'iyle birlikte Spil, Kuşlubahçe, Barbaros, 50. Yıl, Fevzi Çakmak, Atatürk, Kayapınar ve Keçiliköy mahallelerindeki plan çalışmalarından vazgeçtiklerini belirtti. Ergün, "Herkes mevcut planlarıyla aynı şekilde oturmaya devam etsin. Vatandaşın istemediği planı ben de yapmam. Bazıları 'gözyaşı üstüne plan yapılmaz' diyor. Gözyaşı olursa, bu sevinçten olacak" dedi.

SEVİNÇTEN AĞLARIZ
İtiraz sürecinde 10 bin 516 itiraz olduğunu, bunların çoğunluğunu ıslah imar planlarıyla iki katlı imarı bulunup da üç kata, dört kata kaçak çıkan mahallelerin yer aldığı bölgelerin oluşturduğunu belirten Başkan Ergün şunları söyledi: "Bunlar da yaklaşık 12-13 mahalleyi kapsıyor. İtirazlara baktığımız zaman bilinçli verilen ve bilinçli verilmeyen itiraz dilekçeleri var. Bu 6 mahalleden gelen 3 bin 500 itiraz var. Buna Keçiliköy de dahil, Barbaros da dahil, Kuşlubahçe de dahil, sizin mahalleleriniz de dahil. Geçen hafta içerisinde 12 mahalle muhtarımız ve azalarıyla bir toplantı yaptık. Belediye olarak, kurum olarak bu konudaki görüşümüzü net olarak paylaştık. Geçen hafta 'Vatandaşlarımızın gözyaşları üzerinde imar planı yapılmaz' şeklinde açıklamalar oldu. Ama ben de sayın Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi'ye, biz halkın, vatandaşın aleyhinde olacak hiçbir işin içinde olmayacağımızı, bu gözyaşlarının sevinç gözyaşları olacağını belirttim. Islah planları yapılmış bu alanlarımızda hiçbir şekilde yeni bir imar plan çalışması kapsamında dönüşümün şu anda, bu bölgelerde erken olduğu noktasında mutabakatımız oldu. Ancak Nurlupınar, Kazım Karabekir gibi Kuşlubahçe, Barbaros, Keçiliköy dahil olmak üzere bu mahallelerimizin mevcut ıslah planlarıyla, aynen korunma kararının alındığını belirtiyorum.

'Kötü niyetli değiliz'
Çalışmada kesinlikle hisseli tapulandırma düşünmediklerini de belirten Ergün şöyle dedi: "Hiçbir zaman da böyle bir düşüncemiz olmadı. Yapılan çalışmalar, 5000'lik planlarda değil, 1000'lik planlarda ortaya çıkacaktı. Ama geldiğimiz nokta maalesef farklı noktalara taşındığı için biz bu kararı aldık. Görüyoruz ki yapılan itirazlar vatandaşımız 'biz bunu istemiyoruz' diyorsa biz bunu emir kabul ederiz. Kötü niyetli düşünen bir idare olsaydık, 12 mahalleye yaptırdığımız altyapı çalışmasından, kaldırımından, asfaltından trilyonları sokağa atmazdık? Bakın 25 yıldır Manisa'da imar planı yapılmamış. Belki 20-25 sene daha bu planlar yapılmayacak. Ama yeni gelecek yönetimlerde bu bölgelerden vatandaşlardan talep gelirse, yine bu çalışmalar yapılır. Bunun da bilinmesini istiyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ergün planda kararlı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN