'Göç'e bilimsel yaklaşım

Giriş Tarihi: 3.1.2013
Gediz Üniversitesi, ülkemizin başlıca sorunlarından göçe bilimsel mercek tutacak. Bu amaçla Göç Araştırmaları Grubu oluşturuldu. Yurtiçinde ve yurtdışında göçle ilgili çalışmaları bulunan, bazıları uluslararası kuruluşlarda görev almış 2'si İtalyan 11 akademisyen gönüllü olarak yer aldı. Göç uzmanı Gedizli bilim heyeti, iç ve dış kaynaklı nüfus hareketlerini tüm yönleriyle inceleyecek, toplumsal ve bireysel düzeydeki etkilerini ortaya koyacak.Yıllardır iç göç alan İzmir ise özel olarak araştırılacak. Diğer büyükşehirlerde olduğu gibi İzmir'de de çarpık yapılaşma, toplumsal uyumsuzluk, şiddet, kültür çatışması gibi göç kaynaklı sonuçlar ele alınacak, bunların tamamen ortadan kaldırılması ya da hafifletilmesi için yapılması gerekenler tespit edilecek.

UMUTLAR TÜKENMESİN
İzmir
sahillerinde çoğu zaman acı ve gözyaşıyla biten, Afrika ve Orta Doğu ülkelerinden Avrupa'ya umut yolculuğu da masaya yatırılacak. Ümut tacirleri tarafından kandırılıp hayalleri ve cansız bedenleri Ege Denizi'nin soğuk sularına düşen kaçakların yaşam öyküleri irdelenecek, canını zor kurtaran sığınmacılarla görüşülecek. Göç Araştırmaları Grubu, gurbetçiler ve onların ikinci-üçüncü kuşak temsilcilerinin durumlarını araştıracak.

Başarılı bir ekip
Göç Araştırmaları Grubu şu isimlerden oluşuyor: Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden Yrd. Doç. Dr. Ester Gallo, Yrd. Doç. Dr. Zeynep Şahin Mencütek, Yrd. Doç. Dr. Gaye Güngör, Öğr. Gör. Ela Gökalp Aras, Ar. Gör. İsmail Muhsin Altıntop, Kamu Yönetimi Bölümü'nden Yrd. Doç. Dr. Emanuele Massetti, Öğr. Gör. Betül Balbay, Yrd. Doç. Dr. Zübeyit Gün, Ekonomi Bölümü'nden Yrd. Doç. Dr. Nursel Aydıner Avşar, Yrd. Doç. Dr. M. Burak , Yrd. Doç. Dr. Gülsün Ayhan Aygörmez.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Göç'e bilimsel yaklaşım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN