Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hiç yakışmıyor

EXPO 2020 adayı İzmir Güzelbahçe'de eğitim veren İMKB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin 600 öğrencisi ve 50 öğretmeni okula geliş ve gidişlerinde 3 kilometre yürümek zorunda kalıyor

Giriş Tarihi: 3.1.2013
Yanı başında milyon dolarlık villaların olduğu Güzelbahçe İMKB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde okuyan öğrenciler her gün okullarına gidebilmek için 3 kilometre yürüyor. Okula ulaşımı sağlayan tek otobüsün öğrencilerin yoğun olduğu saatte sadece bir tek sefer yapması öğrenci ve öğretmenleri mağdur ediyor. ESHOT'un resmi internet sitesinde de yayınlanan hareket saatlerine göre öğrencilerin okula geliş saatinde bir tek 08.30'da otobüs kalkıyor. Bu otobüsün ardından en yakın otobüs saat 12.00'de görünüyor. 08.30'da kalkan otobüsü kaçıran öğrenci ve öğretmenler okullarına ulaşabilmek için 3 kilometrelik yolu yürümek zorunda kalıyor. Özellikle kışın soğuk ve yağmurlu havalarda okula geliş-gidişlerin çileye dönüştüğünü söyleyen öğrenciler çoğu zaman derse de geç kaldıklarını, otobüs olmadığı için otostop yapmak zorunda kaldıklarını dile getiriyor.

OTOSTOP YAPIYORLAR

Okul yöneticileri ise ulaşımdaki bu sıkıntıyı yetkililere ilettiklerini ancak bir sonuç elde edemediklerini söyledi. Derse geç kalmalarının artması üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvurduklarını belirten yetkililer özel bir izinle ders saatlerini yarım saat geriye kaydırdıklarını diğer okullarda derse başlama saati 08.30'iken kendi okullarında derse başlama saatinin 09.00 olarak yeniden düzenlendiğini söyledi. Buna rağmen otobüs seferlerindeki yetersiz yüzünden öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun hala derse geç kaldığını belirten okul yetkilileri birçok öğrencinin her gün geç kağıdı aldığını, tüm uyarılarına rağmen birçok öğrencinin de sırf derse yetişebilmek adına yoldan geçen araçlara otostop yaptığını söyledi. Kaliteli eğitim verdikleri için İzmir'in birçok ilçesinden öğrencilerin kendilerini tercih ettiğini belirten okul yöneticileri Karşıyaka, Buca, Gaziemir, Bornova gibi uzak ilçelerden de öğrencilerin okula gelip-gittiğini söylediler. Birçok öğrencinin sabah otobüsünü son dakikada kaçırdığı için yürümek zorunda kaldığını belirten yetkililer, ilk derslerde sınav yapamadıklarını da belirttiler. Bir okul yöneticisi, "Çözüm çok basit. Güzelbahçe'den Yelki'ye giden hat üzerinde hizmet veren 9 numaralı otobüsün sefer saatlerini sıklaştırsınlar ya da okulun yanındaki boş araziyi ufak bir düzenlemeyle Güzelbahçe son durağı yapsınlar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hiç yakışmıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN