Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hülya DİNÇEL: Bir el de siz verin

Giriş Tarihi: 3.1.2013
Geçenlerde telaşla gazeteye geldim, tam kapıdan girerken yönetici asistanımız sevgili Harika seslendi: - Hülya Hanım, yeni yıl takvimi aldınız mı? - Harikacığım, ben almıyorum, birçok takvim geliyor, dedim.
Harika'nın yüzü biraz değişti, sonra; - Ama aldığınız takvimin işlevi olsun istemez misiniz, diye devam etti.
Ben "Nasıl..." demeden, başladı heyecanla bana; 2013 takvimini ünlülerin fotoğraflarıyla hazırlayan ve böylece, lösemili çocuklar için gelir elde etmeyi amaçlayan LÖSEV'in neler yaptığını, bizim de neden destek olmamız gerektiğini anlatmaya! Canım okurlarım, ben de bilgilerinizi tazelemeyi görev saydım. İşte LÖSEV...

2013, LÖSEV'İN YILI OLSUN
Ankara Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV)
, bu hastalığı yaşayan çocuklara yardımda bulunan ve birçok ihtiyacını karşılayan bir vakıftır. 1998'de kurulmuştur. Türkiye'de ilk lösemili çocuklar hastanesi LÖSANTE, Ankara'da hizmete başlamıştır. İstanbul ve İzmir'de şubeleri bulunan vakfın bünyesinde 7600 civarında lösemili çocuk bulunmaktadır.
Türkiye'de her yıl 1000-1200 yeni lösemili çocuk ortaya çıkıyor.
Bu durum bazen dar bütçeli aileleri, lösemili çocuğu ile diğerleri arasında seçim yapmaya kadar zorluyor. Bu sebeple vakfımız tüm faaliyetlerinde gelir elde etmenin yanı sıra, lösemiyi tanıtmayı, çocukların ve ailelerinin sıkıntılarını topluma aktarmayı, bu vesileyle toplumu bilinçlendirmeyi amaçlamaktadır.
Bağımsız ERA Research & Consultancy araştırma kuruluşunun 2008 -
2012 arasında yaptığı kamuoyu yoklamasında LÖSEV, 1. Halkın en çok tanıdığı, 2. Halkın en beğendiği, 3. Halka en yakın sivil toplum kuruluşu seçildi. Bunun kuruluş yıl dönümüne denk gelmesi, halkımızın vakfı birinci seçmesi, tüm LÖSEV ailesinde büyük bir sevinçle karşılandı.
Özel sektördeki binlerce kuruluş ve şirketin sosyal sorumluluğunu LÖSEV ile paylaşması bekleniyor. Vakıf, bu yıl hayata geçireceği büyük projeler için destek bekliyor. Yüreğinde paylaşım ve sevgiye yer olan herkesi, LÖSEV gönüllüsü olmaya davet ediyor. Vakıf,. 24 Eylül 2000'de lösemili çocuklar için modern tıbbın tüm olanaklarına sahip Lösemili Çocuklar Hastanesi-LÖSANTE'yi kurdu. Yataklı servisler, yoğun bakım, ayaktan tedavi üniteleri, modern bir kan bankası, gelişmiş laboratuvara sahip olan hastanede aileleri barındıran birim de mevcut. Hastanenin bir katı ise tiyatro, sinema, resim, müzik, oyun ve bilgisayar odaları olarak hazırlanmış. Burada 11 yılda 350'yi aşkın lösemili ve kan hastası çocuk, muayeneden tahlile, kan temininden pijamasına kadar tamamen ücretsiz hizmet aldı. Tedavi görenlerin yüzde 87'si, yoksulluk düzeyinin altında ve yüzde 12'sinin hiçbir güvencesi bulunmuyor. 3 yıllık tedavileri sona eren 100'ü aşkın hasta, yaşama yeniden "Merhaba" dedi. Ama ne yazık ki her yıl 1200 - 1500 çocuğumuz lösemiye yakalanıyor. Tedavi maliyeti ise 250 bin - 500 bin lira arasında.
LÖSEV gönüllüsü olabilmek için http://bit.ly/losevgonullusu adresindeki formu doldurmanız yeterli.
Dostlarım, hep birlikte ellerimizi uzattığımızda yavrularımızın yüzü gülecektir. Bu aktarıma aracı olan sevgili Harika'mıza da yürek dolusu teşekkür ederim.
Sevgili okularım, evlatlarınızla sağlıklı günler dilerim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hülya DİNÇEL: Bir el de siz verin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN