Büyükelçiler İzmir'de toplanıyor

Dışişleri Bakanlığı'nın düzenlediği ve Ankara'da başlayan 5. Büyükelçiler Konferansı'nın ikinci ayağı, 5 - 7 Ocak günlerinde İzmir'de toplanacak. Bakan Ahmet Davutoğlu'nun da yer alacağı etkinliğe, dünyanın dört bir yanında görev yapan Türk diplomatlar katılacak

Giriş Tarihi: 4.1.2013
Dışişleri Bakanlığı'nın yurtdışında görev yapan diplomatların katılımıyla düzenlediği 5. Büyükelçiler Konferansı'nın 2. ayağı, Bakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla 5-7 Ocak'ta İzmir'de yapılacak. "İnsani diplomasi" temasıyla, 2 Ocak'ta Ankara'da başlayan konferansların İzmir ayağına, dünyanın dört bir yanında görev yapan Türk büyükelçiler ve diplomatlar katılacak. 5 Ocak'ta Swissotel'de başlayacak konferansların ilk gününde, güncel dış politik gelişmeler değerlendirilecek. Büyükelçilere bakanlığın çalışmaları ve bunların dış politika ile irtibatlı konuları üzerine bilgiler verilecek. Öte yandan, geçtiğimiz yıllardaki bu yıl da büyükelçiler konferansına yabancı konuklar davet edildi. Brezilya ve İsveç dışişleri bakanları konferansların İzmir bölümüne katılacak. Böylece iki ülkenin bakanları ile ilki Eylül 2012'de New York'ta gerçekleştirilen üçlü toplantının ikincisi, İzmir'de yapılacak.

EXPO 2020 BRİFİNGİ

2. gün tartışılacak kamu diplomasisi faaliyetleri kapsamında Bakan Davutoğlu, İzmir Üniversiteler Platformu'nun düzenlediği bir konferansta "Türk dış politikası" üzerine konuşacak. Toplantının özel gündemini ise İzmir'in EXPO 2020 adaylığı oluşturacak. 120 ülkede görev yapan büyükelçiler ile 11 daimi temsilciye İzmir'in adaylığı ve oylama sistemi konusunda kapsamlı brifing verilecek. Bu toplantıya Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da katılacak. Bakan Günay büyükelçilere, kulis çalışmasının önemini anlatacak. Konferansların ardından Davutoğlu ve beraberindekiler AK Parti İl Gençlik Kolları'nın düzenleyeceği "Dünyada Türkiye vizyonu: Bir dev uyanıyor" başlıklı toplantıda konuşma yapacak. Bakan Davutoğlu'nun pazar günü mesaisinin son durağı ise Balkan Göçmenleri Dernekleri'nin organize ettiği Büyük Balkan Buluşması olacak. Pek çok ilden 100'e yakın Balkan ve Rumeli derneğinin yöneticileri ile İzmir'de ilgili 25 derneğin davet edildiği gecede Davutoğlu'nun, Balkanlar ve dış politika konferansı vermesi bekleniyor. Bakan Davutoğlu ile Türk ve yabancı büyükelçiler 7 Ocak sabahı ise Karşıyaka Ahmet Taner Kışlalı Parkı'ndaki Şehit Diplomatlar Anıtı'nda anma törenine katılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükelçiler İzmir'de toplanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN