Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MAHMUT TOLON: En ünlü Urlalı'nın cesareti

Giriş Tarihi: 4.1.2013
Düşünün, sizin mahalleden birisi bir ödül alıyor. Diyelim kimya veya edebiyatta, hem de dünya çapında bir ödül. Tüm komşular kendilerine pay çıkarmazlar mı! İlkokul çocukları o konuyu, daha çok özgüvenle ilgi duymazlar mı! Neden yerel matadorlara ödüller veriyoruz, isimlerini caddelere veriyoruz, heykel dikiyoruz veya kutsuyoruz? Kısmen sadece memur oldukları veya bir işi yapmaya seçildikleri için isimleri caddelere veriliyor. Örnek olsunlar diye. Kısmen de iyi bağlantılarla kendi isimlerini oraya buraya verdirttikleri için örnek oluyorlar. Sizin köyden veya kasabadan bir Nobel ödülü alan çıksın istemez misiniz! Anaksagoras; ismi Ay'da koskocaman bir kratere verilmiş, bugün yerde tanıyanı yok neredeyse. Anaksagoras kulis falan yapmadan, çok daha büyük bir ödül ile anılıyor. En ünlü Urlalı o. Sahip çıksak, yararı bize ve çocuklarımıza.

ADI DEĞİL, KENDİ ÖNEMLİ

Anaksagoras'ın ismini aklınızda tutmak size zor mu geliyor? Bir zahmet gayret edin, yoksa siz bir cahil misiniz? Cahillik ile mutlu mu oluyorsunuz? Ne farkeder hemşerinizin ismi Anaksagoras ise? Zihninizdeki abuk ambargoyu aşın bir zahmet. Merak etmeyin illa Anaksagoras ismini anımsayacak kadar size bilgi vereceğim. Durun, daha yeni başladık. Tane tane anlatacağım.

GEMİYİ SALLAMA, YETER

Sizden 500 metre ötede oturan bir insan gidip bilmem nereye kürsü şefi olsa, ismini hatırlamaz mısınız? Kürsü şefi demek; memur bilim adamı demek. Bir icadı, bilime bir katkısı olması gerekmiyor, sadece o bilim dalında fazla "kahramanlık" yapmadan çevresi ile iyi geçinse yeter. Seçilince çok farklı mı? Konjonktür onu veya bunu seçmemize neden oluyor ve biliyorsunuz genelde, en beceriklisi veya en zeki olanı seçilmiyor. Olayı idare edecek, gemiyi çok da fazla sallamayacak insanları seçiyoruz, değil mi? Pekiyi Anaksagoras bizden değil mi? O bir kahramandı ve son derece cesur idi. Anaksagoras zamanında güneş bir tanrı idi. Her şey dünyanın etrafında dönüyor sanılıyordu.

UZAY BİLİMCİNİN ATASI

Anaksagoras yere düşen gök cisimlerini araştırdı ve onların da taş olduklarını ve Güneş'in de, yıldızların da taştan topraktan olduklarını söyledi. Olaya bilimsel bakabildi ve tüm astronotların uzay bilimcilerin atası oluverdi. Bu tip bir tespit için cesaret gerekmez mi! Ondan yaklaşık 200 sene sonra yaşayan Aristarkus, Güneş tutulması ve Ay tutulmasını izah edebildi ve bizim Güneş'in etrafında döndüğümüzü düşünebildi. Ondan yaklaşık 2 bin yıl sonra yaşayan Giordano Bruno ise benzer görüşler nedeniyle Roma'da meydanda yakıldı! Yıl 1600, yani daha 500 sene olmadı!

HEMŞEHRİNİZE SAHİP ÇIKIN

Siz pısırık çocuklar mı yetişsin istiyorsunuz, yoksa cesur çocuklar mı? Sevgili Urlalılar. Hemşerinize sahip çıkın: Yıldız Parkı'nda bir anıt, bir binaya, bir okula, bir caddeye onun ismini vermeniz ve bu atanızı hatırlamanız, ismini bilmeniz size özgüven olarak, para olarak geri dönecektir. Gelen turistlere hava atmak için de kullanabilirsiniz sevgili çocuklar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MAHMUT TOLON: En ünlü Urlalı'nın cesareti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN