Agora Müzesi kuruluyor

Giriş Tarihi: 5.1.2013

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Agora kazı alanı içinde yıkılmaya yüz tutmuş tarihi bir yapıyı daha restore ederek müzeye dönüştüreceğini açıkladı

Tarihi Agora'da yıkık durumdaki tescilli bir binayı restore ederek kazı evi olarak hazırlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de İkiçeşmelik Caddesi'nde, iki ayrı yapıdan oluşan tescilli binayı "Agora Müze Evi" olarak kullanılmak üzere restore ediyor. Bina, Agora ören yerinden çıkarılan eserlerin de sergilenebileceği bir cazibe alanı olarak kente kazandırılacak.
Büyükşehir Belediyesi'nin bu alanda yaptığı kamulaştırmalarından sonra kalan bölümde arkeolojik çalışmaları sürdürdüklerini söyleyen Agora Kazıları Başkanı, Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nden Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy, "Alanda iki tescilli yapı var. Biri Büyükşehir Belediyesi tarafından 'kazı evi' olarak restore edildi. Diğer yapı da 'müze evi' olarak hizmet verecek. Bu yapılar, aynı zamanda İzmir'in tarihsel sürecinin basamak taşlarını oluşturuyor. Kazılarda Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerini görüyoruz. Bu iki yapıyla birlikte Osmanlı dönemini de görmüş olacağız" dedi.

18. YÜZYILIN ÖZELLİKLERİ
İki yapıdan oluşan tescilli bina, 18. yüzyıla ait tuğla, taş, ahşap karkas ve demir gergi sistemiyle dönemin özelliklerini gösteriyor. 2 ve 3 katlı yapılar, 60 metrekarelik bir avluyla birbirine bağlanıyor. Yapı karkası tamamen çürüyen 2 katlı bina olduğu gibi korunacak, içinde çelik karkas ve cam malzemeden oluşan yeni yapı oluşturulacak. 3 katlı binada ise geleneksel yapı sistemi korunacak. Müze evi olarak kullanılacak yapıda, Agora'dan çıkarılan buluntular sergilenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Agora Müzesi kuruluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN