Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yıldırım iki gün yorulacak

Giriş Tarihi: 5.1.2013

Bugün İzmir'e gelecek olan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nü ziyaret edecek, gören göz cihazları dağıtımı törenine katılacak, Güzelbahçe Yalı Balıkçı Barınağı'nın temelini atacak

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir'de bugün Türkiye'nin en modern ceza infaz kurumlarından biri olarak Yeni Şakran'da yapılan İzmir Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nü ziyaret edecek. Bakan Yıldırım aynı gün, görme engelli vatandaşların gidecekleri adreslere güvenli ve hızlı bir biçimde ulaşmasın sağlayan gören göz cihazlarının dağıtımını da başlatacak. Yıldırım, ayrıca İzmir'in en büyük balıkçı barınağı olan Güzelbahçe Yalı Balıkçı Barınağı'nın da temelini atacak. Bakan Yıldırım, çeşitli programlara katılmak üzere bugün İzmir'e gelecek. İzmir'de iki gün kalacak olan Bakan Yıldırım, Türkiye'nin en modern ceza infaz kurumlarından biri olarak Yeni Şakran'da yapılan İzmir Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nü ziyaret edecek. Bakan Yıldırım, görme engelli vatandaşların büyük umutlarla beklediği gören göz cihazının İzmir'deki dağıtımı amacıyla Narlıdere Huzurevi'nde düzenlenen törene katılacak. İstanbul ve Ankara'dan sonra ilk olarak İzmir'de dağıtımı başlatılan gören göz cihazları ilk aşamada 500 kişiye verilecek. Türk mühendisler tarafından dünyada ilk kez tasarlanan projede kullanılacak cihazların üzerinde Brail alfabesiyle Qwert klavyesi bulunacak. Test aşaması tamamlanan cihazlara tanımlanabilecek adreslerin yanı sıra eczane, hastane, kamu binaları ve acil durum merkezlerinin yerleri de yüklü olacak. Varılmak istenen noktayı sesli uyarılarla en kısa ve uygun şekilde tarif edecek olan cihazlar görme engellilerin hem gözü hem de kulağı olacak. Bu cihazlar hem cep telefonu hem de bilgisayar gibi de kullanılabilecek. Bluetooth özelliği de bulunan cihaz görme engellilerin belirledikleri noktalarda buluşmalarını ve birbirleriyle haberleşmelerini de sağlayacak.

İZMİR'İN EN BÜYÜĞÜ
Bakan Yıldırım, gören göz cihazlarının dağıtım töreninin ardından Güzelbahçe'ye geçecek. Yıldırım, burada İzmir'in en büyük, Ege Bölgesi'nin sayılı balıkçı barınaklarından biri olacak Güzelbahçe Yalı Balıkçı Barınağı'nın temelini atacak. 200 balıkçı teknesi kapasiteli yapılacak barınak 25 milyon liralık yatırımla iki yıl içerisinde tamamlanacak. Profesyonel balıkçılara modern barınak koşulları sağlayacak olan projede 775 metre uzunluğunda mendirek de bulunacak. Barınakta, balıkçı teknelerinin bakım ve onarımlarına olanak tanıyan çekek alanı da yer alacak.

BÜYÜKELÇİLERLE YEMEK

Bakan Yıldırım, daha sonra Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenecek Büyükelçiler Konferansı için İzmir'e gelen büyükelçiler onuruna düzenlenen akşam yemeğine katılacak. Konferans, Pazar günü Swiss Otel'de başlayacak. İlki 2008 yılında yapılan Büyükelçiler Konferansı'nda, uluslararası ilişkilere ve dış politikaya ilişkin genel durum tespiti yapılacak. Ayrıca geleceğe yönelik stratejiler belirlenirken dış politikanın uygulanmasında rol oynayan diğer kurum ve kuruluşlarla koordinasyonun sağlanması amaçlanıyor. Konferansta Bakan Yıldırım'ın yanı sıra Brezilya ve İsveç Dışişleri Bakanları konuşma yapacak. Yıldırım, Pazar günü Balçova Termal Otel'de düzenlenecek olan AK Parti Gençlik Kolları İzmir İl Danışma Toplantısı'nda da bir konuşma yapacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıldırım iki gün yorulacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN