EXPO'yu tartışıp İzmir'e yazık etmeyelim

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, İzmir programının ilk gününde önemli mesajlar verdi. İnciraltı planları üzerine başlayan tartışmaları hatırlatan Yıldırım, "Başarıyla yolda giderken, bu anlamsız tartışmalarla İzmir'e zarar vermeyelim, bu kez yüksek olan şansımızı azaltmayalım. Yazık olur" dedi

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, EXPO'nun siyasi malzeme haline getirilmesinin yanlış olduğunu belirtti, "EXPO'yu tartışmaya açarsak olmaz, yazık olur" dedi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na geçen İnciraltı planlarında değişiklik yapılması üzerine, tepkisini "Selden kütük kapmaya çalışanlar var" diyerek dile getirmesine, Bakan Yıldırım'dan cevap geldi. Kocaoğlu'nun çıkışına kinayeli gönderme yapan Bakan Yıldırım, geçtiğimiz günlerde aşırı yağış sonrası su baskınları ve sel ile gündeme gelen kentin durumunu hatırlattı, "İzmir'de sel oldu ama kütük göremedik. Sadece sokaklar su altında kaldı" dedi.

HERKES BİR PARÇASI OLDU

EXPO işinin siyasi malzeme haline getirilmesinin yanlış olduğunu dile getiren Bakan Yıldırım, "EXPO'yu tartışmaya açarsak olmaz, yazık olur" dedi. İlk günden bugüne EXPO işinin İzmir'in lehine sonuçlanması için her türlü fedakarlığı yaptıklarını söyleyen Bakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: "Meclis kapalı olduğu halde bile yasa çıkardık. EXPO'nun tüm organlarını, tüm kuruluşunu tamamlayıp Cumhurbaşkanımızdan başbakanımıza, milletvekillerimize, yerel yönetimlere varıncaya kadar herkes bu projenin bir parçası olarak göreve başlamıştır. Başarı ile yolumuza devam ederken böyle bir tartışmayı anlamsız buluyorum. Eğer planlarda belediyenin içine sinmeyen farklı şeyler varsa konuşulur, düzeltilir. Bunu lütfen kimse siyaset aracı olarak kullanmasın. Bu sefer İzmir, EXPO 2020 adaylığında en şanslı kentler arasındadır. Böyle basit hatalarla şansımızı olumsuz etkilemeyelim."

"ADAYLIĞIMIZA ZARAR VERİR"
Bakan Yıldırım, kentin EXPO konusundaki duyarsızlığı, halkın sahip çıkmaması konusundaki eleştirilere de cevap verdi. Yıldırım, "İzmirliler'in EXPO konusunda bilgi yetersizliği varsa bunu düzeltmek de bizim işimiz. EXPO işine İzmir'in tamamını dahil etmemiz lazım. Bunu hepimiz yapacağız. Milletvekilleri, partiler, sivil toplum kuruluşları, belediyeler herkes üzerine düşeni yapacak. Biraz daha zamanımız var. Heyecan bu yıl artarak devam edecek. Ama EXPO'yu tartışmak bu sürece zarar verir" dedi.

METRO DEĞERLENDİRMESİ

Bakan Yıldırım, Başkan Aziz Kocaoğlu'nun "Sessiz sedasız bir gün açarız" dedikten sonra hizmete aldığı Üçyol-Üçkuyular Metro hattının Hatay ve İzmirspor istasyonları ile ilgili durumunu da değerlendirdi. "2 istasyonun hizmete girmesi hayırlı olsun" diyen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: "Uzun yılardır devam eden metro inşaatı nedeniyle Hatay'da çok ciddi mağduriyetler vardı. Şimdi tek hatlı da olsa iki yeni istasyonun açılması sevindirici. Ama İzmir metrosu inşaatı ile ilgili sıkıntıları hepimiz biliyoruz. İzmirliler, metronun tamamın açılmasını bekliyor."

Barınak bayramı
Bakan Yıldırım 35 İzmir 35 Proje'den 15'incisi olan Güzelbahçe Balıkçı Barınağı'nın temel atma törenine de katıldı. Törene Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, Bakanlık Müsteşarı Suat Hayri Aka, AK Parti İzmir milletvekilleri ve vatandaşlar katıldı. Bakan Yıldırım tören alanına gelişi sırasında partililer tarafından; "İzmir seninle gurur duyuyor" tezahüratları karşılandı. Bir grup CHP'li de buna "İzmir Azizdir Aziz kalacak" sloganı ile karşılık verdi. Bakan Yıldırım, 25 milyon liraya mal olacak, 2 yılda bitmesi planlanan barınakta 200 tekne kapasiteli olacağını belirtti.

Cezaevinde internet keyfi
Türkiye'de ilk kez bir TIR içinde "İnternetle Hayat Kolay" ücretsiz internet eğitimini İzmir'den başlatan TTNET, çeşitli ilçelerin ardından bu kez Aliağa Ceza İnfaz Kurumları kampusüne kuruldu. Bakan Yıldırım cezaevinde konuşlandırılan TIR'ı, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve TTNET Genel Müdürü Abdullah Orkun Kaya ile birlikte inceleyerek yetkililerden bilgi aldı, tutuklulara da memnun olup olmadıklarını sordu. 25 kişilik sınıfta tutuklulardan olumlu yanıt alan Bakan Yıldırım, interneti öğrenmeleri konusunda telkinde bulundu. Bir tutuklunun "İnternet kötüye kullanılırsa kötü, iyi kullanılırsa iyi bir şey" demesi üzerine Bakan Ergin "İnternette asıl olanı öğrenmeye başlamışsınız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EXPO'yu tartışıp İzmir'e yazık etmeyelim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN