Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İki ilki birden gerçekleştirdi

Dünyada ilk kez Türk mühendisler tarafından tasarlanan Gören Göz projesi, ilk kez Narlıdere'de düzenlenen törenle start aldı

Giriş Tarihi: 6.1.2013
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Narlıdere Yaşlı Bakımevi'ndeki "Gören Göz" törenine katıldı. Dünyada ilk kez Türk mühendislerin tasarladığı görme engelli vatandaşların gidecekleri adreslere güvenli ve hızlı şekilde ulaşmasını sağlayacak olan projeyi ilk kez İzmir'de hayata geçiren Yıldırım, "İster engeli olsun, ister engelsiz; bütün vatandaşlarımıza aynı şekilde hizmet verdik" dedi. Törene Bakan Yıldırım'ın yanı sıra PTT Genel Müdürü Osman Tural, Bayındır Belediye Başkanı Mehmet Kertiş, AK Parti İzmir milletvekilleri Hamza Dağ, Mehmet Tekelioğlu, Rifat Sait ve AK Parti İl Başkanı Ömer Cihat Akay ile bakımevi sakinleri katıldı. Bakan Yıldırım, projenin amacının ülkenin imkanlarından, fırsatlarından eşit derecede yararlanan bireyler oluşturmak olduğunu ifade etti. Engellileri kader mahkumu olarak gören zihniyeti maziye gömdüklerini söyleyen Bakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: "Her bir vatandaşımız ister engelli olsun, ister engelsiz olsun; devlet nezdinde, hukuk önünde imkanlar ve fırsatlar bakımından tamamen eşittir, aynı hakka sahiptir. Göreve başladığımız günden bu yana böyle bir anlayışla hareket ettik. Bütün vatandaşlarımıza aynı derece muamele ederek, ülkemizin bir sosyal hukuk devleti ilkesine göre yönetilmesi esasları konusunda ciddi mesafeler aldık." Turkcell'in, bakanlık tarafından dağıtılacak her cihazı ücretsiz hat vereceğini kaydeden Yıldırım, firmaya teşekkür etti. Cihazın özellikleri hakkında da bilgi veren Yıldırım, "Bastonunuzla birlikte yola çıktığınız zaman cihaz 'Burada kırmızı ışık var, bekleyin ya da geçin' uyarısında bulunacak. Sizin yol haritasınız olacak. Cihazı cep telefonu olarak da kullanabileceksiniz" dedi.

Hem göz hem kulak olacak
TEST aşaması tamamlanan cihazlara tanımlanabilecek adreslerin yanı sıra eczane, hastane, kamu binaları ve acil durum merkezlerinin yerleri de yüklendi. Varılmak istenen noktayı sesli uyarılarla en kısa ve uygun şekilde tarif edecek olan cihaz, görme engellilerin hem gözü hem de kulağı olacak. Cihaz hem cep telefonu hem de bilgisayar gibi kullanılabilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki ilki birden gerçekleştirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN