Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Veresiye hizmet

Giriş Tarihi: 6.1.2013

İzmir'de Gürçeşme Lale Mahallesi Muhtarı Sumru Benligül, 4 yıldır vatandaşa belgeleri borç karşılığı verdiğinden 3 bin lira alacağının biriktiğini söyledi, "Zorunlu giderleri ve Bağ-Kur primimi bile ödemekte zorlanıyorum" dedi

Türkiye'nin en genç muhtarlarından Gürçeşme Lale Mahallesi Muhtarı Sumru Benligül (30), nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah il muhaberi gibi belgeleri veresiye olarak vererek bir ilke imza attı. 4 yıldır borca çalıştığı için veresiye defterinin kabardığını anlatan Muhtar Benligül, "Bundan sonra kimseye veresiye yok. Borçlar artıyor, para alamıyorum. Elektrik, su ve internet faturalarımı, Bağ-Kur primlerimi ödeyemiyorum. Yeter artık!" diye isyan etti.

DAR GELİRLİLER YAŞIYOR
İlk başlarda, "İşim acil, üzerimde para yok, daha sonra getireyim" diyenleri kırmadığını söyleyen Benligül, veresiyeleri bir deftere yazmaya başladı. Günden güne veresiye defteri kabardı. Borçların 3 bin lirayı bulduğunu anlatan Benligül, "Mahallede dar gelirli vatandaşlar yaşıyor. İşleri görülsün diye hep veresiye belge verdim. Bu alışkanlık haline geldi, borçlar kabardı. Şimdi ben zor durumdayım" diye konuştu.

TÜRKİYE'DE BİR İLK

Kendisi gibi veresiye çalışan başka muhtar bulunmadığını anlatan Benligül, mahallede yaşayan çok sayıda vatandaşın kendisine borcu olduğunu söyledi. Benligül, "Herkes veresiye belge istemeye başlayınca ben de bu borçları deftere yazmaya başladım. 4 yıl boyunca borçlar iyice birikti. Veresiye defteri kabardı. Şu an vatandaşların bana toplam 3 bin lira borcu bulunuyor. Veresiye verince ben sıkıntıya düştüm. Elektrik, su ve internet faturalarını ödemekte güçlük çekiyorum" diye konuştu. Maaşının olmadığını söyleyen Sumru Benligül, "Devlet sadece ayda 350 lira ödenek veriyor. Bu da zaten masraflara gidiyor. Başka bir işle uğraşmıyorum. Tek gelirim, muhtarlıktan kazandığım para. Herkes belge alırken veresiye yazdırınca buradan da gelirim olmuyor. Eşimden boşandım, kızıma ben bakıyorum. Onun eğitim masrafları, evinim kirası, su, elektrik ve internet giderleri derken aylık bin lirayı buluyor. İyice çıkmaza girdim. Ne yapacağımı bilemiyorum" dedi.

'BAŞKA GELİRİM YOK'
Muhtarlar Derneği'ne aylık 10 lira aidat verdiklerini anlatan Benligül, "Muhtar olduğum için Bağ- Kur'a kaydım otomatik olarak yapılıyor. Her ay prim yatırmak zorundayım. Devletten gelen ödenek çok düşük. Vatandaşlardan da para alamıyorum. Muhtar olduğumdan beri primimi hiç yatıramadım" dedi. Birçok muhtarın ikametgah belgesi, nüfus cüzdanı örneği gibi belgeleri vererek karşılığında aldığı 4 lirayla ayakta durmaya çalıştığını anlatan Muhtar Benligül, "Görev yoğunluğundan ve kızımla ilgilendiğim için geçimimi sağlayacak bir iş de yapamıyorum. Elektrik, su ve internet masrafları, muhtarları darboğaza sokuyor. Bir muhtar olarak günün ekonomik şartları altında eziliyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Veresiye hizmet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN