Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atatürk Müzesi bir yıllık bakıma girdi

Kültür Bakanı Günay'ın talimatıyla Kordon'daki müzede restorasyon çalışması başlatan İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, mekanın bir yıllığına ziyarete kapatıldığını duyurdu

Giriş Tarihi: 7.1.2013
Atatürk'ün İzmir'e her gelişinde kaldığı ve 1941 yılında müze yapılan Kordon'daki Atatürk Müzesi'nin kapısına kilit vuruldu. İl Turizm ve Kültür Müdürlüğü yetkilileri müzenin restorasyon çalışmaları sebebiyle ziyaretçilere kapatıldığını açıkladı. Müzenin restorasyon çalışmaları bitene kadar en az yıl sonuna kadar ziyarete açılamayacağı öğrenildi. Geçtiğimiz yıl müzeyi gezen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Burayı Atatürk'e, İzmir'e yakışır, özel bir mekan haline getirmeye çalışacağız" diye açıklama yapmıştı.

9 EYLÜL'DE HAZİNE'YE GEÇTİ

Günay'ın talimatının ardından çalışmalara başlayan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, gerekli restorasyonu sağlayacak projeyi hazırladı. Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, restorasyon çalışmalarını içeren projenin hazırlandığını, bakanlığın onayından sonra çalışmalara başlanacağını söyledi. Ediz, yenileme çalışmalarının ardından müzenin tekrar ziyarete açılacağını dile getirdi. Restorasyon çalışmalarının yaklaşık bir yıl süreceği, müzenin yıl sonuna kadar kapalı kalacağı öğrenildi. 1875-1880 yılları arasında halı tüccarı Takfor Efendi tarafından ev olarak kullanılan tarihi bina, 9 Eylül'de İzmir'in kurtuluşunun ardından terk edilince Hazine'ye geçmişti. İzmir'e giren Türk ordusunun karargahı olarak kullanılan binayı Atatürk, 17 Şubat 1923'te İktisat Kongresi için İzmir'e geldiğinde çalışma ofisi olarak kullandı. Bir süre otel işlevi de yüklenen bina 1926 yılında dönemin belediyesi tarafından satın alınmış ve bazı eşyaları yenilenerek Atatürk'e hediye edilmişti. 1930-1934 arasında Atatürk'ün İzmir'e her gelişinde bu binayı ev olarak kullanmıştı. Atatürk'ün vefatının ardından bina, kız kardeşi Makbule Baysan'a miras kalmış, o da binayı 1940 yılında müze yapılması şartıyla İzmir Belediyesi'ne devretmişti. 1941 yılında müze olarak hizmete açılan bina, 1962 yılında Atatürk İl Halk Kütüphanesi ve İzmir Şehri Atatürk Müzesi adını aldı. 1978 yılında Atatürk ve Etnografya Müzesi adını alan bina, 1988 yılında etnografik eserlerin açılan yeni Etnografya Müzesi'ne taşınmasının ardından Atatürk Müzesi adıyla kullanılmaya başlandı.

Fırat SOYLU/İZMİR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atatürk Müzesi bir yıllık bakıma girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN