Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çamur, toprağı besleyecek

Başkan Aziz Kocaoğlu, İzmir'de günlük 800 ton atık çamuru tarım ve sanayide kullanılır hale getirecek tesisin önümüzdeki yaz, çürütme bölümünün de seneye hizmete gireceğini söyledi

Giriş Tarihi: 7.1.2013
Türkiye'nin en büyük çevre yatırımlarından birine imza atan İzmir Büyükşehir Belediyesi, arıtmalardan çıkan çamurun yüzde 90'ını kurutarak tarım alanlarında kullanılır hale getirecek Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi inşaatını hızla sürdürdüğünü açıkladı. Mayıs ayında Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun temelini attığı Çiğli'deki tesisin yüzde 30'u tamamlandı. İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, kurutma ünitesinin bu yaz başında tamamlanarak çalışmaya başlayacağını bildirdi. Yaklaşık 60 milyon liraya mal olacak tesisin çürütücü ünitesinin ise önümüzdeki yılın Ocak ayında tamamlanması planlanıyor.

BİYOGAZ ÜRETİLECEK

30 bin metrekarelik alanda kurulan tesis devreye girdiğinde, halen Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi sahasında yapılan depolama işlemi sona erdirilecek ve bu alanlar rehabilite edilecek. Organik bileşikler çamur çürütme işlemi sonrasında biyogaz olarak tanımlanan ve yanabilen gaz bileşenine dönüşeceği için kalan çamurda koku problemi olmayacak. Günlük 800 tona ulaşan çamur miktarı yaklaşık 4'te bir oranında azaltılarak 200 tona düşürülecek. Yüzde 90 katı madde içeriğine ulaşan kurutulmuş çamur, tarım alanlarında, kentsel yeşil alanlarda veya ek yakıt olarak sanayide kullanılabilecek. Ayrıca çamur çürütme tesisinde günde tahmini olarak üretilecek 50 bin metreküp biyogaz da çamurun kurutulmasında kullanılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çamur, toprağı besleyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN