Her şey EXPO'nun İzmir'e gelmesi için

Giriş Tarihi: 7.1.2013

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, İzmir'in EXPO adaylık sürecine yerel yönetimlerden daha çok destek verdiklerini söyledi Kültür Bakanı Günay, Yunanistan'ın EXPO'yu içselleştirmesi gerektiğini belirtti, "5 milyon turist göndeririz" dedi

İnsani Diplomasi teması ile bu yıl 2-7 Ocak günleri arasında düzenlenen "5. Büyükelçiler Konferansı"nın İzmir ayağının ikinci gününde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bakanlıklarına bağlı yatırımlar konusunda sunum yaptı. Swissotel'deki toplantıya Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bakan Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile 120 Büyükelçi katıldı. Toplantıda, birçok işadamının yanı sıra Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık da yer aldı.

'KÖY GİBİ KALACAKTI'
İlk konuşmayı yapan Yıldırım, 2002'den 2012'ye kadar geçen 10 yıllık sürede 140 milyar TL yatırım yaptıklarını belirtti. Bunun 21 milyar lirasının yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştiğini söyleyen Yıldırım, bu sayede piyasada dolaşan ve yatırımcı arayan sermayeyi yatırıma dönüştürdüklerini kaydetti. Vatandaşın yararına olan her işte var olduklarını dile getiren Yıldırım'ın hedefinde, bazı sivil toplum kuruluşları vardı. Bazı STK'ları yatırımlara engel olmakla suçlayan Yıldırım, "Ne işi yaparsanız yapın vatandaşa bir faydasının olması gerekiyor. İnsanımızı mutlu edebiliyorsak, 'Allah razı olsun iyiki yaptınız' diyorsa, o işin üzerine gidelim. Ama, 'Niye yaptın, düzenimizi bozdun' diyen işlere de daha dikkat edelim. Onlara, yapılanları mutlaka en iyi şekilde anlatmamız lazım. Biz bunun sıkıntısını İzmir'de çok yaşıyoruz. Bir projeyi kabul ettirmek deveye hendek atlatmaktan zor. Bazı müzmin STK'lar var. Hemen soluğu mahkemede alıyor. Ama ne yapalım, durmak yok yola devam ediyoruz" dedi. Konuşmasında İzmir'deki mevcut CHP'li yerel yönetimleri de eleştiren Yıldırım, "Rahmetli Bülent Ecevit'in Köy-Kent projesi vardı. Yıllarca bu hayalini gerçekleştirmek için çaba sarf etti. Ama göremedi. İzmirli yerel yönetimler bunu kendiliğinden gerçekleştirdi. Çevre yolunu bitirmeseydik İzmir köy gibi kalacaktı. Bunu halk söylüyor" diye konuştu. İzmir'in şansının EXPO 2015'e oranla yüksek olduğunu belirten Yıldırım, "EXPO önemli. EXPO'ya, İzmirdeki yerel yönetimlerden fazla destek veriyoruz. Herkes görüyor. Ülkemiz kazanacak ve 40 milyon insan gelecek" dedi. Yıldırım, toplantıya gecikmeli katılan Ertuğrul Günay'a takılmayı da ihmal etmedi. Gecikmesini esprilerle dile getiren Yıldırım, Günay'ı, "Hoşgeldin ortak" diye karşıladı.

'Komşumuz için çok önemli'
Binali Yıldırım'ın ardından konuşan Ertuğrul Günay, İzmir'in EXPO adaylığı konusunda değerlendirmede bulundu. Günay, "Şimdi daha zor süreçteyiz. Çünkü, bizim havzamızdan oy alabilecek ülkeler var. AB'den alınacak oy için Yunanistan önemli. Yunanistan'ın EXPO'yu içselletirmesi gerekiyor. İzmir'e gelecek 25 milyon vatandaşın, 5 milyonunu Komşu adalarına gönderebilmek için elimizden geleni yapacağız" dedi.

'Eserlerimizi geri verin'
Ertuğrul Günay, çalıntı tarihi eserler konusunda da kararlı ve emin adımlar attıklarını söyledi, "Yerli yabancı ayrımı yapmadan kazı yapanlarla yapmayanları ayırdık. En değerli eserlerimiz senin ülkende. Hırsız demiyorum. Onlar bu eseri armağan olarak, bağış yolu ile ya da parayla almış olabilirler. Ama benim ülkemden çıkan eseri geri vermelisin. Biz çalıntı eseri istiyoruz" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her şey EXPO'nun İzmir'e gelmesi için
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN