Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Buca'da petrol bulundu!

Giriş Tarihi: 8.1.2013

Buca Belediyesi'nin boşaltma kararı aldığı benzin istasyonu sonunda kapatıldı. Ancak istasyonun 1993 yılından bu yana yeraltına yılda 3 ton akaryakıt sızdırdığı ortaya çıktı

Buca Seyfi Demirsoy Caddesi üzerindeki bulunan ve Avrupa'nın en riskli akaryakıt istasyonu olarak nitelenen istasyon nihayet kapatıldı. Buca Belediyesi tarafından 1993-2009 yılları arasında çok düşük ücretlere kiraya verilen istasyon tahliye davasının sonuçlanmasının ardından boşaltıldı. Tesisin kendisinden önce ihalesiz şekilde 49 yıllığına kiraya verildiğini söyleyen Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, "Bu akaryakıt istasyonunun Avrupa'nın en riskli benzin istasyonu olduğuna dair belgesi var. Yılda 3 bin litre akaryakıt yer altındaki tanklardan toprağa sızmış. Sızıntı önlendi ama ama şimdiye kadar sızanlar derinlere inmiş" dedi.

EGELİ SABAH YAYINLADI
İlk olarak EGELİ SABAH'ın geçen yıl 21 Ekim'de yayınladığı haberde, Buca Belediyesi'nin iki arazisini 1993 ile 2009 yılları arasında akaryakıt istasyonlarına değerinin çok altında ihale yapmadan kiraya verdiği ortaya çıkmıştı. Kimliği belirsiz bir kişinin telefonla ihbarda bulunması üzerine İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı. Savcılık yetkilileri 1993'ten günümüze kadar yapılan kira kontratlarına incelemek üzere el koydu. Soruşturma başlatıldıktan sonra Buca Belediyesi arazilerin kiralarını rayiç bedellere yükseltti. 2007 yılında kentin göbeğindeki araziler için belediyeye 286 TL gibi düşük rakam ödeyen akaryakıt istasyonu sahipleri, kiraların yükselmesinin ardından ödeme yapmadı ve davalık oldu. Dava sonuçlanınca her iki akaryakıt istasyonu tahliye edildi.

'İHALESİZ VERİLMİŞ"
Arazilerin kendisinin başkanlığından önce ihalesiz şekilde 49 yıllığına kiraya verildiğini söyleyen Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı şunları söyledi: "Bu arazilerin ihalesiz verilmesi hatalı. Bunu Sayıştay da doğruluyor. Sayıştay, Buca Belediyesi'ne daha önce alınan meclis kararının yanlış olduğunu söyledi. 'Bunu boz, yoksa hakkında işlem yapılır' diye uyardı. Ben de bunu meclise getirdim ve oy birliğiyle karar verip bu kira sözleşmesini iptal ettik. Sonra istasyonu işletenlere 'burayı terket' dedik. Ben 2009'da göreve geldiğimde baktım bunlardan bir kuruş gelir yok. 2007'den 2022'ye kadar tüm gelirler peşinen alınmış. Çok cüzi ücretler verilmiş. Toplam 6 milyon lira para gelmiş. Bunun 2.5 milyonu belediyeye, 3.5 milyon lirası da şirkete aktarılmış. Encümen yüzde 900 kira artışı yapıyor. Bu artışı da belediyemize bağlı Buca-Mar şirketine yapıyor. Buca-Mar belediyeye her iki benzin istasyonu için yılda 1 milyon 300 bin lira kira ödüyor. O yüzden de Buca-Mar batağa girdi."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Buca'da petrol bulundu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN