Müzik aletlerine hayat veriyorlar

Enstrümanlar, Aydan Akıneri'nin İzmir'de kurduğu Akıneri Müzik Aletleri Laboratuvarı'nda canlanıyor. Müzik aletlerinin bakımının yapıldığı merkeze Cumhurbaşkanlığı Senfoni, Berlin Filarmoni gibi ünlü orkestralar başvuruyor

Giriş Tarihi: 8.1.2013
Türkiye'de bir ilk başaran Aydan Akıneri, İzmir'de kurduğu Akıneri Nefesli Müzik Aletleri Laboratuvarı'nda nefesli müzik aletlerinin tamiri, bakımı ve onarımını yapıyor. Son olarak Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nda kullanılan bir kornonun, trafik kazası sonrasında gördüğü hasarı düzelten Akıneri, oğlu Kubilay ile birlikte müzik aletlerini onarıyor. Ürettiği ve soyadını taşıyan klarnetler ile müzik dünyasının aranan markalarından olan Akıneri, "Burası, tam teşekkülü bir enstrüman hastanesi. Müzik aleti hasta olduğunda ameliyatı biz yapıyoruz" dedi. Eski adıyla Kara Kuvvetleri Armoni Orkestrası'nda uzun yıllar görev yapan Akıneri, yabancı uyruklu biriyle evlendikten sonra ordudaki görevinin sona erdirildiğini söyledi. Finlandiya'ya yerleşen ve mesleğini 27 yıl burada sürdüren Akıneri, Türkiye'ye dönüp 1994'te Bilkent Üniversitesi'nde öğretim üyeliğine başladı. Yaklaşık 10 yıl Bilkent Senfoni Orkestrası'nın müdürlüğünü yürüten Akıneri, ardından memleketi İzmir'e yerleşti. Mesleğini, oğlu Kubilay Akıneri ile sürdüren Akıneri, saksafon, flüt ve fagot çalıyor.

UZAY ÜSSÜNE BENZETTİ

Finlandiya'da kullandığı müzik aletinin bozulmasıyla nefesli enstrümanları tamir etmeye başladığını anlatan Akıneri, "Avrupa'da bile böyle tam teşekküllü yer yok. Berlin Flarmoni Orkestrası sanatçıları dahi buraya hayran kalıyor. Solo klarnetçisi Wenzel Fuchs burayı 'uzay üssü' olarak tarif etti" şeklinde konuştu. Yaklaşık 700 bin liralık yatırımla işlem merkezi satın aldıklarını belirten Akıneri, "Yatırımlarımız sürüyor. 4 kişi çalışıyor. 2013'te yurtdışında etkinliğimizi artırmak istiyoruz. Ürettiğimiz müzik aletleri ve parçalarını yurtdışına daha çok göndermek istiyoruz" şeklinde konuştu. Kubilay Akıneri ise, "Sürdürmek istiyorum. Bu işe aşık olmak gerekiyor. Çok sabır istiyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müzik aletlerine hayat veriyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN