Kıdemli başkanlar iptalden umutlu

Odalarda 2 dönem üst üste başkanlık yapan, 3. dönem aday olamıyor. TOBB'un yasa maddesinin iptali için açtığı dava, yarın karara bağlanacak

TOBB Yasası'nın 16. maddesine göre, üst üste 2 dönem oda ve meclis başkanlığı yapanlar, aradan 2 seçim dönemi geçmedikçe aynı göreve yeniden seçilemiyor. Ekim ayında Ankara Ticaret Borsası Meclis Başkanı Erol Gemalmaz, yasa maddesinin seçme ve seçilme hakkını engellediği ve Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle, Ekim ayında Ankara 5. İdare Mahkemesi'ne başvurdu. İdare mahkemesinden çıkan dosya daha sonra Anayasa Mahkemesi'ne gitti. Anayasa Mahkemesi yarın son kararı verecek, özellikle "kıdemli" başkanların kaderini tayin edecek. Balıkesir'de de Ticaret Odası Başkanı Mahmut Yavuz, Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula gibi isimlerin yeniden aday olup olamayacakları yarınki kararla belli olacak.

KARARA SAYGILIYIZ
Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız başkanlar, mahkemenin, demokrasinin en önemli kıstaslarından olan seçme ve seçilme hakkının engellenmesi yönündeki yasayı değiştireceği inancında oldukların söyledi. Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, "Mahkemenin verceği karara saygılıyız. Hukuk devletinde isek yargının kararlarına uymak zorundayız. Aday olup olmayacağımız çıkacak karar sonrasında netleşecek. Bilindiği gibi, daha önce de esnaf ve sanatkarların benzer bir itiraz olmuş ve iptal kararı çıkmıştı. Bu ülkede seçilme özgürlüğü varsa, hukuk doğru olana karar verecektir" dedi.

ÖRNEĞİ VAR
Ticaret Odası Başkanı Mahmut Yavuz da, kimsenin seçme ve seçilme hakkının engellenmemesi gerektiğini söyledi, "Daha önce, örnek teşkil edecek ve kazanılan bir dava var. Bunda da aynı karar çıkacağı kanısındayım" diye konuştu. Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Rahmi Gencer, seçilme haklarının geri verileceği kanısında olduğunu söyledi, Şöyle dedi: "Seçilme hakkı insanların elinden alınmamalı diye düşünüyorum. Ben ikinci görev dönemimi sürdürüyorum. Adaylığım konusuna gelince, mahkemenin kararına göre aday olup olmayacağım netleşecek. Kararımı o zaman veririm."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıdemli başkanlar iptalden umutlu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN