'Konusarak cözeriz'

Başkan Kocaoğlu ile EXPO alanı İnciraltı'nın imar planı için bir araya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, "Biz planları gerekli görüşleri alarak yaptık. Eğer bir tereddüt oluştuysa onları da konuşup giderebiliriz" dedi

Giriş Tarihi: 9.1.2013
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, EXPO alanı İnciraltı'nın imar planını gerekli görüşleri almak suretiyle yaptıklarını belirterek, "Eğer bir tereddüt varsa onları da konuşup giderebiliriz. Burada yoğunluk artırma, yoğunluk azaltma gibi bir durum yok. Yalnızca ufak tefek düzenleme, girişin turizm fonksiyonlarını artırmak için bir yer değişikliği var" dedi. Bayraktar ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda düzenlenen toplantıda, EXPO alanı İnciraltı'nın imar planını ele aldı. Bakan Bayraktar, İnciraltı'nın 1989 yılında Bakanlar Kurulu tarafından turizm merkezi ilan edildiğini hatırlattı. Yine Bakanlar Kurulu kararıyla 2007'de bu alanın genişletildiğini anlatan Bayraktar, son olarak da birinci, ikinci ve üçüncü derece doğal sit alanı ilan edildiğini anımsattı. Bayraktar, 17 Ağustos 2011'de Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca yapılan planların bulunduğunu hatırlatarak, "Yine bu değişiklik talebi Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan geldi, yani İzmir'de yapılacak EXPO doğrultusunda, turizm merkezi doğrultusunda... Biz planları da gerekli görüşleri almak suretiyle ve çevre düzeni planlarına uygun olarak yaptık" diye konuştu.

"RAHATLAYACAĞIZ"
Başkan Kocaoğlu'nun bizzat İzmir'de halktan sorumlu olduğunu, halkla bütünleştiğini ve oradaki konumu çok daha iyi bildiğini belirten Bayraktar, şöyle konuştu: "Eğer bir tereddüt varsa onları da konuşup giderebiliriz. Burada yoğunluk artırma, yoğunluk azaltma gibi bir durum yok. Yalnızca ufak tefek düzenleme, girişin turizm fonksiyonlarını artırmak için bir yer değişikliği var. Bunları bugün burada konuşacağız. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yetkililer burada. En doğrusu neyse, İzmir için, Türkiye için faydalı olan neyse onu yapmaya çalışacağız." Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, EXPO ile ilgili süreç devam ederken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na, yaptığı planın uygulamasındaki belli sıkıntılarla ilgili yazı gönderdiklerini belirterek, bunun dışında bir açıklama yapmadıklarını ifade etti. Bakan Bayraktar ile TOKİ Başkanlığı'ndan bu yana uyumlu çalışmalar içinde bulunduklarını dile getiren Kocaoğlu,"Buraya gelip randevu istedik. Büyükşehir Belediyesi'nden bu bilgi bir şekilde gazetecilere sızmış. 'EXPO'ya itiraz sıkıntıya sokacak' gibi açıklama yapıldı. Konunun içeriğini bilmeden birçok arkadaş, siyasetçi, bürokrat devreye girdi. Bunun üzerine açıklama yapmak zorunda kaldık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Konusarak cözeriz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN