Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşgüzarlık

Gaziemir'de Cengizhan İlköğretim Okulu'nda yapılması planlanan çocuk istismarı ve şiddet ile mücadele paneli, konuşmacıların yetersiz olduğu gerekçesiyle iptal edildi. Karara tepki gösteren veliler, "Yapılan işgüzarlık. Bu paneli istiyoruz"dediler

Giriş Tarihi: 10.1.2013
Gaziemir İlçesi'nde bulunan Cengizhan İlköğretim Okulu, velilerden gelen talepler üzerine çocuk istismarı ve şiddeti önlemeye yönelik panel düzenleme kararı aldı. İlçe belediyesinden yardım isteyen okul yönetimi, panel için 9 Ocak saat 14.00'ü belirledi. Gaziemir Belediyesi, bir süre önce kurulan ve başkanlığını CHP'nin Eski İzmir Milletvekili Dr. Canan Arıtman'ın yaptığı Çocuk İstismarı ve İhmali ile Mücadele Derneği (ÇİDEM)'nden panele konuşmacı göndermesini istedi. Aynı zamanda jinekolog olan Dernek Başkanı Dr. Canan Arıtman, kendisi ile birlikte Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yard.Doç. Dr. Türkan Yılmaz Irmak'ın panele konuşmacı olarak katılacağını bildirdi. Bunun üzerine belediye, panelle ilgili hazırladığı yüzlerce afişi ilçenin belli noktalarına asarak duyurusunu yaptı.

TALEP YAZISI GİTMİŞ

Dün yapılacağı duyurulan panel, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün okula gönderdiği "uygun bulunmamaktadır" yazısı üzerine iptal edildi. Okul yönetimi bunun üzerine velilere panelin ileri bir tarihe ertelendiği yönünde duyuru yaptı. İzmir Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, kendisine panelde konuşacak isimlerle ilgili İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde tartışma yaşandığını, bu kişilerin yeterli bulunmadığı için panelin iptal edildiği bilgisini aldığını söyledi. Bardakcı şöyle dedi: "Bu konu hakkında Gaziemir Kaymakamı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü ile görüştüm. Okuldan böyle bir talep yazısı gitmiş. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de, bu kişilerin kimler olduğunu, bu konuda uzman olup olmadıklarını incelemiş, pedagojik formasyonu olup olmadıklarına bakmış. Tereddüt etmiş. Bu nedenle panel uygun bulunmamış" dedi. Panelin iptal edilmesine anlam veremediğini ve büyük üzüntü duyduğunu belirten Çocuk İstismarı ve İhmali ile Mücadele Derneği (ÇİDEM) Başkanı Dr. Canan Arıtman ise, "Bu yasak anlaşılamaz. Biz uzman insanlarız ve çocuk istismarı üzerine eğitimler vermek üzere gönüllü olarak yola çıktık. Bu yasakla çocukları korumamak mı hedefleniyor? Bu panelin neyi sakıncalı?"diye sordu. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün kararını "İşgüzarlık"olarak niteleyen veliler ise, "Böylesine önemli bir toplumsal sorun için düzenlenecek panelin niye iptal edildiğine hiçbir anlam veremedik" dediler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşgüzarlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN