Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çürük okulda eğitim

Menemen'de 288 öğrencinin eğitim gördüğü Türkelli İlköğretim Okulu'nun depreme dayanıksız olduğu uzman raporlarıyla belgelendi. Ancak yıkım kararı hala çıkarılamadı

Giriş Tarihi: 11.1.2013
İzmir'in Menemen İlçesi'ne bağlı Türkelli Mahallesi'nde 1993 yılında inşa edilen Türkelli İlköğretim Okulu'nun çürük raporu olmasına karşılık eğitime devam ettiği ortaya çıktı. Çift tedrisatla 288 öğrencinin eğitim gördüğü okulun felakete davetiye çıkardığını söyleyen öğrenci velileri, her gün çocuklarını okula korkarak gönderdiklerini en ufak bir sarsıntıda bile büyük panik yaşadıklarını söyledi. Türkelli Okul Aile Birliği Başkanı Suat Yandı, okulun depremde yıkılma riski olduğunun uzmanlar tarafından belgelendiğini ancak bürokratik gecikmeler nedeniyle bugüne kadar okulun ne güçlendirildiğini ne de yıkıldığını dile getirdi. Çürük okulda eğitimin devam ettirilmesinin yanlış olduğunu savunan Yandı şöyle dedi: "2009 yılında dönemin okul yönetimi binanın incelenmesi için ilçe milli eğitim müdürlüğüne yazı yazmıştı. 2012 yılının ortalarında Bayraklı Belediyesi'nin Deprem Etüt Merkezi (BAYDEM) yetkilileri okul binasında ölçümler yaptı. Yapılan inceleme sonunda binanın depreme karşı 3. derece riskli olduğu tespit edildi. Belediye yetkilileri binanın acilen boşaltılmasını, eğitim ve öğretimin durdurularak binanın biran önce yıkılmasını, yerine yenisinin yapılmasını öneren rapor verdiler. Bu rapora rağmen Milli Eğitim'den hiçbir yetkili okula gelmedi. Bu binanın terk edilmesi gerekiyor ama öğrenciler hala ders görüyor. Sağ olsun okul müdürümüz çok çalışıyor, fedakarlık yapıyor. Ama üst makamlarda kime sorduysak, "Biz yazısını yazdık gönderdik" diyorlar. Ama ortada bir sonuç yok."

ÇOCUKLAR ÖLMESİN
Kendisinin de iki çocuğunun çürük binada eğitim gördüğünü belirten Yanlı, "Bu okul zaten çok şekilsiz, plansız yapılmış. O dönem seçim yatırımı olsun diye inşa edilmiş. İçinde ne tuvalet var, ne de düzgün bir derslik var. Okulun tavanında ve tabanında kaymalar var. Duvarları çatlak, merdivenler kayıyor. Çocuklarımızı korkarak okula gönderiyoruz. Burası 1. derece deprem bölgesi. Her sarsıntıda yüreklerimiz ağızlarımıza geliyor. Yazı yazarak çözüm olmuyor" diye konuştu.

HER SARSINTIDA PANİK

8 Ocak'ta Bozcaada açıklarında meydana gelen 6.2 büyüklüğünde depremde büyük panik yaşadıklarını belirten veli Cumhur Kırlı ise,"Depremi hisseder hissetmez koşarak okula geldik. Deprem fazla hissedilmedi ama çok korktuk. Sadece biz değil, bütün aileler perişan oldu. Buradaki bütün veliler çok tedirgin"diye konuştu.

HESABI KİM VERECEK?
Baydem'in verdiği raporunda okulun acilen boşaltılması gerektiğinin belirtildiğini söyleyen Kırlı, çocuklarının hayati tehlikesinin bulunduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: "Bu okulda 288 öğrenci ve 19 öğretmen bulunuyor. Olası bir depremde bu okulda bir facia yaşanırsa bunun hesabını kim verecek? Bürokratik işlemler nedeniyle çocuklarımızın can güvenliği tehlikeye atılıyor. Bu okulun biran önce yıkılıp yerine yeni bir okul yapılsın. İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nü göreve çağırıyoruz. Bir yıl önce uzmanlar çürük raporu verildi ama hala çocuklarımız bu okulda eğitim görüyorlar. Hiç zaman kaybetmeden gereken yapılmalı ve çocuklarımızın hayatı garanti altına alınmalı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çürük okulda eğitim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN