Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir'deki odalarda seçim rüzgarı esiyor

Giriş Tarihi: 12.1.2013

TOBB Yasası'ndaki değişikliğin ardından İTO ve EBSO başkanları, önümüzdeki günlerde yapılacak seçimde yeniden adaylık sinyali verdi

Anayasa Mahkemesi'nin, TOBB Yasası'ndaki 'iki dönem başkanlık yapanların iki dönem geçmedikçe tekrar başkanlığa aday olmalarını' engelleyen maddeyi iptal edip, yürütmesini durdurmasının ardından, İzmir'de seçim rüzgarı esmeye başladı. İTO Yönetim Kurulu seçim tarihlerini 4 ve 9 Şubat, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ise, 6 Şubat olarak belirledi. İzmir Ticaret Borsası'nın (İTB) da seçim tarihini kısa sürede belirlemesi bekleniyor. İTO Başkanı Ekrem Demirtaş ile EBSO Başkanı Ender Yorgancılar'ın Meclis üyesi seçilmeleri halinde yeniden başkanlık için aday olmalarına kesin gözüyle bakılıyor. Aynı şekilde İTB Başkanı Işınsu Kestelli ve DTO İzmir Şubesi Başkanı Geza Dologh'un da yeniden aday olacağı ifade ediliyor. Son durumu değerlendiren Demirtaş, "Hiçbir zaman koltuk sevdalısı değil, İTO'nun ve İzmir'in hizmetkarı oldum. Şu anda şirketlerimde ve birçok kurumda zaten koltuğum var" dedi. Yürüttüğü görevler ve bulunduğu makamlar içinde en önemlisinin de 21 yıl hizmet verdiği İTO Başkanlığı görevi olduğunu belirten Demirtaş, "Uzun süredir İzmir'e, İTO'ya ve camiamıza hizmet ediyorum, Önümüzdeki seçimlerde de ilk olarak mensubu bulunduğum komiteden Meclis üyeliğine adayım. Bu seçimin ardından yol arkadaşlarım yeniden başkan olmamı isterse, bu onurlu görevi sürdürürüm."

MECLİS ÜYELİĞİ

Yorgancılar ise, yeniden aday olup olmayacağı konusuyla ilgili, "Öncelikle Meclis üyeliğine seçilmek gerekiyor. O karar daha sonraki bir iş" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'deki odalarda seçim rüzgarı esiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN