Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Başkan adaylarını örgüt belirleyecek'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yerel seçim adaylarını, CHP üyelerine sorarak belirleyeceklerini Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan'ın programında açıkladı

Giriş Tarihi: 13.1.2013
Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan'ın Ege TV'deki programına konuk olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2014 yerel seçimlerindeki adayları nasıl belirleyeceklerini anlattı. Nüfusu 100 bini aşan yerlerde eğilim yoklaması yapacaklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, şu anda da anketler yaptıklarını, "Kimi aday görmek istiyorsunuz" diye sorduklarını belirtti.
"Seçimlerie halkın sevdiği, güvendiği kişileri aday göstereceğiz" diyorsunuz. Adayları nasıl belirleyeceksiniz?
Önce nüfusu 100 bini aşan yerlerde eğilim yoklaması yapacağız. Partiye kayıtlı bütün üyelerin önüne sandığı koyacağız, kimi belediye başkanı adayı olarak görmek istiyorsanız, oyunuzu atın. Şu anda nüfusu 100 bini aşan yerlerde ayrıca anket yapılıyor. Bu anketlerde bir adayın ismi yok. Sadece, kimi aday olarak görmek istedikleri soruluyor. Bu seçimleri milat olarak kabul ediyoruz, o yüzden bütün aydınları, yurt severleri, cumhuriyetçileri, esnafı, köylüyü, emekliyi hem seçimlere katılmaya hem de Türkiye'nin çıkarları bağlamında CHP'ye sahip çıkmaya davet ediyoruz.
Ön seçimi partililerin tamamıyla yapacağınızı söylüyorsunuz, doğal olarak duygusallık ön plana çıkacaktır.
Anketler yapıyoruz. Üyelerimiz, sadece kimi başkan görmek istediklerine dair eğilimi ortaya koyacaktır. CHP üyeleri sağduyuludur. Kiminle daha çok oy ve daha iyi hizmet alabileceklerini bilirler. Her aday değerlidir, hepsine saygımız var ama sonuçta üyelerimizin tercihinin büyük ölçüde doğru olacağı inancındayım. Delege ile yapsaydık pek çok dedikodu ya da tutarsızlık ortaya çıkabilirdi. Bütün üyelerle yaptığımız için büyük ölçüde sorun çözülüyor. Nüfusu 100 bini aşan tüm il ve ilçeler için bu söylediğim iki yöntem geçerlidir.
Yerel seçimlerde nasıl bir kampanya yürüteceksiniz?
Seçim stratejimizi belirledik, Mayıs'ta İstanbul'da büyük bir Sosyal Demokrat Belediyeler Yerel Yönetim Fuarı açacağız. CHP'li belediyelerin projeleri sergilenecek. Sonra bu fuarı İzmir, Antalya, Eskişehir gibi yerlere de götüreceğiz. Halk CHP'li belediyelerin ne tür hizmetler verdiğini öğrenecek.

"HALKA HESAP VERMELİ"
2009 seçimlerinde taahhütte bulunan belediye başkanları da önümüzdeki seçimlerde var. Bunların ne kadarının gerçekleştiğine bakılacak mı?
Bir başkanın en temel özelliği, halkına hesap vermesidir. Hizmetin karşılığını alıyorsa halkla barışık demektir. Alamıyorsa bir sorun var demektir. Zaten kamuoyu yoklamalarında başkanlardan memnuniyet de soruluyor.
İzmir'deki bir toplantıda başkanı tarif ederken saat 6'da halkın içinde olmasını, kahveye gitmesini, emekliyle konuşmasını istediniz...
Bir belediye başkanı sürekli makamında oturmamalı. Halkın arasında olmalı, kahveye de esnafa da gitmeli. Parkta oturmalı, ev ziyareti yapmalı, hastaneye ve okula uğramalı, öğretmenlere sormalı, okulun sorunu var mı yok mu, diye... Çünkü belediye başkanı o kentin halkının en yetkilisidir. Halkın seçtiği kişidir ve onlara hesap vermek durumunda olandır. Eğer bunu yapmazsa görevini ihmal etmiş olur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Başkan adaylarını örgüt belirleyecek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN