İspanya modeli

Ege Turistik Otelciler Birliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na İspanya'daki gibi emekli, gazi ve şehit yakınlarına uygulanan yüzde 50 indirimli Calipso modelini önerdi. Bakanlık da olumlu karşıladı

Giriş Tarihi: 13.1.2013
Turizm sektörünün gelişmesi için çalışmalarını sürdüren Ege Turistik Otelciler Birliği ve Türkiye Otelciler Federasyonu Kültür ve Turizm Bakanlığı'na, İspanya'da özellikle kış aylarında otellerin açık kalması amacıyla Calipso modelinin Türkiye'de uygulanması için başvuruda bulundu. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na konuyla ilgili dosya ilettiklerini belirten belirten ETİK Başkanı ve TUROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, Bakan Ertuğrul Günay'ın taleplerine çok sıcak baktığını, modelin uygulanması halinde otellerin kış aylarında da açık kalmasının mümkün olacağını söyledi.

İŞSİZLİK BİTECEK
Kış mevsimlerinde sahil beldelerinde bulunan otellerin çalışanların işine son vererek kapatma kararı aldığını belirten İşler, Calipso modeli ile sektördeki işsizliğin sona ereceğini dile getirdi. Başvuru dosyalarında otel çalışanlarının kış aylarındaki pirimlerinin yüzde 50'sinin devlet tarafından karşılanmasını, elektrik ve su giderlerinin ise yüzde 50'sinin alınmasını önerdiklerini belirten İşler, "Normalde sektördeki işçi arkadaşlarımız otellerin kapanmasıyla sokakta kalıyor ve devletten işsizlik maaşı alarak geçimlerini sağlamaya çalışıyorlar. Bunun yerine modelin uygulanması durumunda bu arkadaşlarımız işlerine devam edecek ve sigorta pirimlerini yarısı, kış aylarında devlet tarafından karşılanacak. Ne oteller kapanacak, ne de kimse işsiz kalacak. Ayrıca elektrik ve su ücretlerinin de yüzde 50'sinin alınması durumunda tesisler faaliyetini zararsız olarak sürdürebilecek" diye konuştu.

ÇOK DÜŞÜK FİYAT
Yılda 50 milyondan fazla turist ağırlayan İspanya'nın Calipso modelini başarıyla uyguladığını, bu sayede otellerin dört mevsim açık alduğunu belirten İşler, ülkemizde de bu modelin çok rahat gerçekleşebileceğini söyledi. Modelin uygulanması durumunda emeklilerin yanısıra gazi ve şehit yakınlarının da otellerden çok düşük ücretlerle yararlanmasının önünün açılacağını belirten İşler şunları ekledi: "Turizmciler olarak 'Calipso modelini uygulayın, tatil yapamayan vatandaşlarımıza tesislerimizi açalım' diyoruz. Onlara günlük 20 Euro'ya her şey dahil tatil imkanı sunalım istiyoruz. Bu konu, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yanısıra Çalışma Bakanlığı'nın da alanına giriyor. Eğer onay verirlerse 2014'te turizmde devrim niteliğinde bir döneme geçiş yapmış oluruz."

ETİK HOLLANDA'DA
8-13 Ocak tarihleri arasında düzenlenen ve Avrupa'daki turizm sektörünün 'yeni sezon öncesi önemli sınav' olarak tanımladığı 40. Uluslararası Utrecht Turizm Fuarı'na katılan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK), tanıtım faaliyetleriyle İzmir ve Ege Bölgesi'ni fuarda temsil ediyor. Dev turizm organizasyonları ve uluslararası önemli fuarlara katılarak İzmir ve Ege Bölgesi'nin turizm potansiyelini yurt içi ve yurt dışına taşıyan ETİK, ülke ve bölgenin dünya turizm pazarındaki rekabet gücünü arttırmaya yönelik çalışmalarına, Utrecht Turizm Fuarı'yla devam ediyor. ETİK standında, İzmir ve bölge turizmini tanıtan broşür, otel rehberi ve kitapçıklar, fuar ziyaretçilerine sunuluyor. ETİK Başkanı Mehmet İşler, Ege Bölgesi'ne ilginin arttığını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İspanya modeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN