Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Salvador Dali İzmir'de!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Avrupa'da ortaya çıkan sanat akımının en büyük isimlerinden ressam Salvador Dali'nin 46 eserini sanatseverlerle buluşturuyor. 17 Ocak'ta Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde açılacak sergi, ücretsiz gezilebilecek

Giriş Tarihi: 14.1.2013
Geçen yüzyılın en önemli sanatçılarından biri olarak kabul edilen, sürrealizim akımının temsilcilerinden Salvador Dali'nin eserleri İzmir'de sergilenecek. Kentin kültür-sanat yaşamını zenginleştirecek sergi, Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde (AASSM) açılacak. "Salvador Dali İzmir'de" başlığıyla 17 Ocak'ta açılıp 2 Mart'a kadar ücretsiz olarak gezilebilecek sergide Dali'nin 13'ü Zodyak serisinden olmak üzere toplam 46 adet özgün eseri yer alacak. 1904-1989 yılları arasında yaşayan ve sanatçı kişiliğini, "Ben sürrealizmin ta kendisiyim" sözleriyle tanımlayan Salvador Dali'nin eserlerinin yer alacağı serginin, İzmir'de yılın en önemli sanat olaylarından biri olacağı belirtiliyor. İspan- yol sürrealist ressam Salvador Dali'nin eserlerinde kübizm ve dadaizmin etkileri görüldü. Sanatçı, sanatıyla olduğu kadar farklı giyimi, davranışları ve sözleriyle de dikkat çekti. 11 Mayıs 1904'te, İspanya'nın Figueres kentinde doğan ressam, 1914'te bir resim kursuna başladı. Ressam, 1928'de eleştirmenler Lluis Montanya ve Sebastia Gasch ile beraber, sanatta modernizmi ve fütürizmi savunan Sanat Karşıtı Katalan Manifesto'yu yazdı.

FİLM YAPIMCILIĞI

1929'de Luis Bunuel ile deneysel sinemanın ilk örneği "Bir Endülüs Köpeği" adlı filmi çeken Dali'nin yapıtları, 1932'de ABD'de yapılan ilk gerçeküstücüler sergisinde yer aldı. 1940'ta Dali ve eşi Gala, II. Dünya Savaşı'ndan kaçarak ABD'ye yerleşti. 1942'de "Salvador Dali'nin Gizli Hayatı" isimli otobiyografisini yayımlayan sanatçı, 1945-46'da Walt Disney ile beraber Destino; Alfred Hitchcock'la beraber Spellbound filmlerinin yapımında çalıştı. 1960-1974 arasında, Figueres'teki "Dali Tiyatrosu ve Müzesi"nin inşaatı ve dekorasyonuyla ilgilenen sanatçının 10 Haziran 1982'de eşi, menajeri, modeli ve ilham perisi Gala, hayatını kaybetti. Karısının öldüğü ve gömüldüğü Pubol Kalesi'ne yerleşip münzevi bir hayat sürmeye başlayan Dali, 1983'te son eseri Serçenin Kuyruğu adlı tabloyu yaptı. 1984 Ağustos'unda, kaledeki yangında yaralanan ressam, Salvador Dali Tiyatro ve Müzesi'nde yaşamaya başladı. 23 Ocak 1989'da kalp yetmezliğinden öldü, vasiyeti üzerine kendi adını taşıyan müzenin mahzenine gömüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Salvador Dali İzmir'de!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN