"Köylü kalmak istiyoruz"

Giriş Tarihi: 15.1.2013

Karaburun ve Seferihisar'ın köylerinde seferberlik baslatan kent konseyleri, "Köy yoksa gelecegimiz de yok" sloganıyla imza kampanyası baslattı

İzmir Büyüksehir Belediyesi'nin sınırlarının, yeni "Bütünsehir Kanunu"na göre il mülki sınırları olarak degismesine karsı Seferihisar ve Karaburun yöresindeki köylerde imza kampanyası baslatıldı. "Köy yoksa gelecegimiz de yok" sloganıyla sürdürülen kampanyaya köylüleri dahil eden Seferihisar ve Karaburun kent konseyi üyeleri, "Biz köylü kalmak istiyoruz" dediler. Köylüler kendilerine uzatılan listelere imza attı, ilçe merkezlerinden gelenler de, "Gelecegin köylüleriyiz" diyerek köylerin mahalleye dönüstürülmesini istemediklerini dile getirdi. Büyüksehir belediyelerinin sınırlarının 6360 sayılı yasayla il mülki sınırları olarak degistirilmesine tepki gösteren bazı köylüler, yeni düzenlemeye göre mahalle statüsüne geçmenin bazı sıkıntılar getirecegini iddia etti.

GELECEGIN KÖYLERI

Seferihisar ve Karaburun kent konseyleri, 6360 sayılı yasa ile köylerinin tüzel kisiligini kaybetmemesi için Anayasa Mahkemesi'ne basvurmak üzere imza kampanyası baslattı. 5 yıl sonra alınacak emlak vergilerinin miktarlarını, Izsu'ya devredilecek su hizmetlerinin ne olacagını merak ettiklerini belirten konsey üyeleri, köylere ait mera ve tesislerin akibetinden de kaygı duyduklarını ifade etti. Eglenhoca köylüleri ise köye ait zeytinyagı fabrikasının ellerinden alınacagından korkuyor. "Gelecegin Köyleri Hareketi" adı ile baslatılan imza kampanyasının sloganı ise "Köy yoksa gelecegimiz de yok" olarak seçildi. Karaburun Kent Konseyi'nin dagıttıgı bildiride, "Biz bu topraklarda hep vardık. Dogadan aldıgımız kadarını ona geri verdik. Bunu yaparken, insanla ve tüm canlılarla uyum içinde yasadık. Topragı, suyu ve tohumu candas bildik. Biz, gelecegin köyleri, köy olma hakkımızı anayasal düzeyde savunmak için bir araya geldik. Daha da önemlisi, geçmisle gelecek arasında köprü olmak için bir araya geldik" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Köylü kalmak istiyoruz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN