FECİR ALPTEKİN: İki sıkı film

Giriş Tarihi: 16.1.2013
Bu hafta çok iyi filmler vizyona girdi. Bir animasyon harikası olan "Efsane Beşli", pek çok uluslararası festivalin ödül şampiyonu "Düşler Diyarı", Richard Gere'li "Entrika" ve gangster öykülerinden hoşlananlara "Kanunsuzlar". Dördünü de izlemenizi gönül rahatlığıyla tavsiye ederim ama ben bugün sizlere özellikle son ikisinden bahsetmek istiyorum...
***

Nicholas Jarecki'nin yazıp yönettiği "Arbitrage/ Entrika"da Richard Gere'la birlikte iki önemli oyuncu daha var: Susan Sarandon ve Tim Roth. Film, 60. yaşını kutlayan zengin bir işadamının (R. Gere), şirketinin "hileli" satış işlemini gerçekleştirmek üzere son görüşme turlarını tamamlamaya çalıştığı, bu esnada bir de örtbas etmesi gereken ölümlü trafik kazasına karıştığı, stres yükü yüksek iki üç günlük süreci anlatıyor. "Entrika", içinde herhangi belirgin siyasi yorum ve motif taşımasa da -izleyiciye kabaca tarif sunmak adına söylüyorum ki- klasik bir Amerikan politik gerilim filmi havasında geçiyor. Kurgu başarılı, konu akıcı, tempo baştan sona yüksek, senaryo kaliteli. En önemlisi ve benim en hoşuma gideniyse, bu gerilim ortamına belli bir felsefi alt metnin yerleştirilebilmiş olması. "Entrika" satır aralarında "Para ve mülkiyetin elde ediliş biçimi ahlaki bir ölçüt olabilir mi, asıl dürüstlük nedir, bu dünyanın gerçek iyileri ve kötüleri kimlerdir" gibi kendi meselelerini üretip sorgulamayı başarabilmiş bir film.
***

John Hillcoat
'ın yönettiği "Lawless/ Kanunsuzlar"ın künyesinde sürpriz bir isim var. Evet, filme konu olan ünlü gangster ailesinin fertlerinden Matt Bondurant'ın kaleme aldığı romanı, sinemaya aktarılmak üzere senaryolaştırmış kişi ünlü müzik adamı Nick Cave... Ve bence baştan sona, Cave'in gerek karanlık ruhunun gerekse kara mizahının izdüşümlerini filmin dokusuna işlemiş biçimde sessiz ve derinden hissetmek mümkün. Özellikle karakterlerde! 1930'ların Amerikası, Franklyn kasabasından içki kaçakçılığı yapan "kıro, köylü, kaba saba ve dokuz canlı" Bondurant kardeşleri Tom Hardy, Shia LaBeouf, Jason Clarke; kaçakçıların peşine düşen özel müfettişi Guy Pearce ve kaçakçılara destek veren efsane gangster Floyd Banner'ı Gary Oldman'ın kusursuz tiplemeleriyle izliyoruz. Hepsi ayrı ayrı kendi şahsına münhasır özellikleri ve bu özellikleri destekleyen beden dili, ses, kostüm, makyaj detaylarıyla izleyici için unutulmaz birer karaktere dönüşüyor. Bir suç filminin istenen etki ve başarıya ulaşmasının olmazsa olmazı da, kuşkusuz en başta iyi ve kötü adamlarından sıradışı profiller yaratmaktaki gücü ve ahlaki kodları ters yüz edebilmekteki inandırıcılığı... Bir parça kurgu zafiyetine rağmen, "Kanunsuzlar" hem gangster öyküsü ve suç filmi meraklıları hem de sinemaseverler için arşivlik bir film.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FECİR ALPTEKİN: İki sıkı film
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN