Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kazılara para aktı

Ege Bölgesi'nin tarihsel zenginliğini ortaya çıkarmak için sürdürülen antik kentlerin kazılarında ödenek rekoru yaşandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı son 5 yıl içinde ödeneği tam 6.5 kat artırdı

Türkeye'nin tarihi eserlerinin ait olduğu topraklara dömesi için büyük çaba gösteren Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ülkede sürdürülen tarihi kazılara da büyük önem veriyor. Eskiden ödenek çıkarılmadığı için çok ağır ilerleyen birçok ören yerinin kazısına el atan Bakan Günay, yer altındaki tarih için para yağdırdı. Günay'ın talimatıyla, 2007'den bugüne kadar Ege Bölgesi'ndeki kazı ödeneklerine yüzde 556 oranında artış yapıldı. Böylece, 2003- 2006 yılları arasında bölgedeki 24 yerli kazı için gönderilen toplam ödenek 4 milyon 852 bin liradan 2012 yıl sonu itibariyle 31 milyon 856 bin liraya ulaştı.

KAYNAK SIKINTISI YOK

Son yıllarda kazılara çok önem verdiklerini belirten Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bu sayede ülkedeki bütün kazı çalışmalarının kaynak sıkıntısı olmaksızın ilerlediğini söyledi. Ege Bölgesi ve özellikle İzmir'deki kazı alanlarının da kendileri için büyük önemi olduğunu belirten Günay şöyle dedi: "Hem maddi kaynakları olarak hem de bu alandaki ilgiyi en üst düzeye çıkarmaya çalışıyoruz. Gayretlerimizin sonucunda tüm Türkiye'de kazılar büyük ölçüde kaynak sıkıntısı olmaksınız ilerliyor. Her bölgede hem bilimsel olarak hem de görsel olarak çok iyi sonuçlar ortaya çıkmaya başladı. Metropolis, Teos gibi ören yerleri başta olmak üzere bir çok kazı alanını gezilebilir ören yeri haline getirmeye çalışıyoruz. Efes ve Bergama gibi yabancı kazı ekiplerinin çalıştığı alanlara bakanlık olarak çevre düzeni planlarıyla katkı yapıyoruz. Tarihe sahip çıkmak geleceğe sahip çıkmaktır. Bu çalışmalarımız artarak sürecek."

MÜZE SAYISI ARTIYOR
Kazıların yanısıra Türkiye ve Ege'de kazı buluntularının sergileneceği yeni müzelerin kurulması için de girişimleri olduğunu belirten Bakan Günay, "Bildiğiniz gibi Akhisar, Aydın ve Milet müzelerimiz açıldı. Fethiye, Denizli ve Manisa'da özel ve kamusal sponsorluk projeleri imzaladık. Uşak ve Afyon müzelerimiz inşaat halinde. İzmir'e yeni bir müze projesi üzerinde çalışıyoruz. Alan üzerinde tahsis çalışmaları sürüyor. Tüm bunlar yoğun çalışmalarımızın sonucu ortaya çıktı" diye konuştu.

KAZILARIN ÖNÜ AÇILDI
Smyrna Antik Kenti Kazı Başkanı Arkeolog Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy, 5 yıldır kazı başkanlığı yaptığını ancak bütçelerdeki büyük artış yüzünden son dönemde çok olumlu gelişmeler yaşandığını söyledi. Bütçe artışının ören yerlerinde daha uzun soluklu çalışma imkanı sağladığını ifade eden Ersoy, "Bunun yanı sıra eserlerin belgelenmesi ve değerlendirilmesinde de kazı çalışmalarının önünü açılıyor. Bu iki unsur önemli. Eski günleri düşününce son dönemdeki ödenekler oldukça iyi rakamlar. Önceleri bir-iki ay kazı yapılırken bu süre 4 aya kadar uzadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kazılara para aktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN